Вірменія готова підписати мирний договір з Азербайджаном до кінця року — Пашинян
Прем'єр—міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про готовність підписати мирний договір з Азербайджаном до кінця 2023 року.
Про це Пашинян заявив під час виступу в Європарламенті 17 жовтня.
«Ми готові до кінця року підписати угоду про мир і врегулювання відносин з Азербайджаном. Звісно, той факт, що Азербайджан відмовився прибути на зустріч у Гранаді, [...] не полегшив наші справи. Але з іншого боку, протягом цього року в нас є домовленість про проведення тристоронньої зустрічі в Брюсселі, і якщо вищезазначені принципи будуть офіційно підтверджені, то підписати договір стане дуже реалістично», — сказав Пашинян.
Він заявив, що Вірменія готова звільнити всіх полонених і затриманих за принципом «усіх на всіх», а також готова співпрацювати у з’ясуванні долі зниклих безвісти. Прем'єр зазначив, що 1016 громадян Вірменії наразі вважаються зниклими безвісти.
З-поміж іншого, Вірменія готова співпрацювати в розмінуванні. Окрім того, Пашинян заявив про готовність відновити Мегрійську залізницю.
Трохи контексту
19 вересня конфлікт між Вірменією та Азербайджаном загострився, коли Баку оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху, заявивши про провокації з боку вірменських сил.
Зрештою, 20 вересня невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» погодилася на умови Азербайджану, а президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів». Він оголосив, що його країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.
Алієв стверджує, що цивільне населення не постраждало, бо Азербайджан використовував високоточну зброю й не завдав ударів по цивільній інфраструктурі. А втім, за даними Офісу омбудсмена Вірменії від 20 вересня, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, зокрема про п'ятьох загиблих цивільних дорослих і двох дітей.
28 вересня так званий президент невизнаної «Нагірно-Карабаської Республіки (Арцах)» Самвел Шахраманян підписав «указ», яким припиняє існування «республіки» з 1 січня 2024 року.
Місія ООН, яка вперше за останні 30 років відвідала Нагірний Карабах, не виявила насилля проти вірмен, проте була вражена, що вони так «раптово» залишили регіон.