Візит віце-президента США до Грузії: найважливіші моменти
Майк Пенс: «Президент Трамп відправив мене доСхідної Європи зпростим посланням». Щоцезапослання?
У Тбілісі до візиту готувалися по-особливому. Кольорами грузинського та американського прапорів засяяла площа Європи, Метехський міст і телевежа, американські прапори майоріли на центральних проспектах.
Громадське публікує матеріал Jamnews у рамках партнерства незалежних медіа Східної Європи.
Борт номер два Сполучених Штатів приземлився в тбіліському аеропорту о 19.00. Віце-президент — перший високопоставлений представник адміністрації Трампа, що прибув до Грузії з офіційним візитом.
Майка Пенса з дружиною Карен зустрічали прем’єр-міністр Грузії Ґеорґій Квірікашвілі, посол США Іан Келлі, журналісти та пересічні тбілісці, які під палючим сонцем, що прогріло повітря до 37-ми градусів, терпляче чекали за спеціальним загородженням і махали прапорцями США та Грузії.
Грузинські телекомпанії працювали в посиленому режимі та транслювали в прямому ефірі всі деталі візиту — глядачі побачили, як приземлявся літак, як Пенс пройшов разом з дружиною червоною доріжкою, а оркестр виконав гімни обох країн.
Ейфорія, що її викликав приїзд високопоставленого гостя, була чимось подібна до почуттів від візиту президента Буша дванадцять років тому.
У Тбілісі до візиту готувалися по-особливому. Кольорами грузинського та американського прапорів засяяла площа Європи, Метехський міст і телевежа, американські прапори майоріли на центральних проспектах.
З аеропорту Майк Пенс вирушив на Фунікулер, де під час святкової вечері американські гості слухали грузинські народні пісні, а прем’єр Грузії і віце-президент США виголосили тост за дружбу двох країн.
Подружжя Пенсів в аеропорту зустріли прем’єр-міністр Грузії Ґеорґій Квірікашвілі з дружиною Фото: Official White House Photo by Myles D. Cullen
Що заявили на спільній прес-конференції?
На прес-конференції після зустрічі з прем’єр-міністром Грузії Майк Пенс іще раз зазначив, що США стоять поряд із Грузією. Водночас заявив, що Вашингтон готовий до поглиблення двосторонніх відносин.
Пенс декілька разів повторив, що президент Трамп найближчим часом підпише затверджений сенатом акт про посилення санкцій проти Росії.
«Для нас великою честю був Ваш візит у Білий дім, великою честю є нинішній візит. Посланням президента Дональда Трампа є те, що ми підтримуємо вас і стоїмо поруч з вами, поруч з грузинським народом», — заявив Пенс.
Він запевнив, що США засуджують окупацію двадцяти відсотків території Грузії, а також те, що російські війська перебувають усього в сорока кілометрах від Тбілісі.
«Грузія була ув'язнена в тюрмі народів — СРСР, допоки цей жорстокий режим не зруйнували. Грузія подала руку країнам Заходу і Європи, нині ми готові ще більше зблизитися, іще більше перейнятися прагненнями і зміцнити наші відносини», — зазначив віце-президент.
«Завдяки вашій допомозі, нині Грузія вже не є ні радянською, ні пострадянською країною», — звернувся до віце-президента прем’єр-міністр Грузії Ґеорґій Квірікашвілі.
За словами прем’єра, головною темою бесіди з Пенсом були виклики, що постали перед Грузією «внаслідок російської окупації».
«США відіграють значну роль у форматі женевських дискусій, важливо знайти конкретні рішення стосовно деокупації території Грузії і гарантування безпеки, а також у напрямку політичного врегулювання конфлікту», — зазначив Квірікашвілі.
Як сказав прем’єр, розмова торкнулася поглиблення стратегічного партнерства. Першочергово — співпраці у сфері безпеки і оборони.
За його словами, підтримка з боку США вкрай важлива в процесі мирного вирішення грузино-російського конфлікту. Квірікашвілі назвав безпрецедентними рішення, ухвалені президентською адміністрацією та Конгресом США з приводу окупованих територій Грузії.
Ґеорґій Квірікашвілі (ліворуч) на спільній прес-конференції заявив, що головною темою бесіди з Пенсом були виклики, що постали перед Грузією «внаслідок російської окупації» Фото: Official White House Photo by Myles D. Cullen
Головне послання Трампа Грузії
До Грузії Пенс летів з Естонії. Це його перше східно-європейське турне, також він планує відвідати Чорногорію. За словами Пенса, він привіз послання президента для цих країн. Серед них лише Грузія не є членом НАТО, що, на думку грузинських аналітиків, є додатковим позитивним сигналом для країни, яка прагне зближення з альянсом.
Пенс стверджує, що головним повідомленням є те, що США вважають ці країни важливими партнерами і не збираються миритися з агресією з боку Росії.
«Президент Трамп відправив мене до Східної Європи з простим посланням: гасло America First не означає, що Америка буде сама. Наше послання однакове як для країн Балтії, так і для Грузії і Чорногорії — наших союзників у Східній Європі: ми з вами, ми стоїмо поруч в ім’я свободи», — сказав Пенс американському телеканалу FOX NEWS.
Аналітики звертають увагу на кілька важливих фактів. По-перше, це затверджений сенатом США законодавчий акт про посилення санкцій стосовно Росії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тіллерсон у Києві: про що говорили Держсекретар США та президент України
Документ, який, за словами Пенса, невдовзі підпише президент Трамп, передбачає посилення режиму економічних санкцій проти Росії, Ірану і Північної Кореї. У документі, який уже викликав лють Кремля (Володимир Путін розпорядився скоротити дипломатичну місію США в Росії на 755 осіб і заявив, що більше не вірить у швидке покращення стосунків із США), згадана і Грузія — зазначено, що російська агресія створює серйозну небезпеку суверенітетові Грузії, України та Молдови.
Раніше адміністрація Трампа ухвалила ще один важливий документ, також пов’язаний з Грузією — закон про бюджет, який підписали Конгрес і президент Трамп. Згідно закону, США не співпрацюватиме з країнами, які визнають незалежність Абхазії і Південної Осетії.
Друге, на що звертають увагу експерти, — масштабні грузино-американські військові навчання «Гідний партнер», які відбуваються наразі в Грузії. У маневрах регіонального масштабу беруть участь вісім країн.
До приїзду в Тбілісі Пенс зустрівся з главами трьох балтійських держав у Талліні та зробив заяви, яких від нього чекали в Тбілісі. Пенс багато казав про «непередбачуваного сусіда», зазначивши, що Росія намагається силою змінити кордони, створити проблеми демократії у суверенних країнах та пересварити між собою народи Європи.
«США на чолі з президентом Дональдом Трампом уважають неприйнятним будь-яке використання сили, погрози, залякування, згубний вплив на країни Балтії та інших союзників по (Північноатлантичному) договору», — заявив Пенс у Талліні.
У МЗС Грузії заявляють, що сукупність чітких заяв і послань дає підстави казати про безпрецедентну підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії з боку адміністрації Трампа.
На брифінгу 31 липня міністр закордонних справ Михайло Джанелідзе зазначив, що «послання, озвучені віце-президентом, свідчать, що США сприймають Грузію, як вірного союзника і стратегічного партнера».
Майк Пенс назвав головним повідомленням Грузії те, що США вважають країну важливим партнером і не збираються миритися з агресією з боку Росії Фото: Official White House Photo by Myles D. Cullen
Зустріч з опозицією: America first і Georgia next
Ділову частину дводенного офіційного візиту Майк Пенс почав першого серпня зустріччю з лідерами чотирьох опозиційних партій.
На зустрічі були присутні Давид Усупашвілі, що представляє новий «Рух творення», Давид Бакрадзе ( «Європейська Грузія»), Ніка Меліа ( «Національний рух») і Шалва Шавґулідзе («Вільні демократи»).
По закінченні закритої зустрічі представники опозиції розповіли журналістам, що розмова торкнулася як внутрішніх демократичних процесів у Грузії, так і інтеграції країни в євроатлантичний безпековий простір.
Конкретніше, опозиція звернула увагу Пенса на конституційну і виборчу реформи, свободу слова, справу опозиційної телекомпанії «Руставі-2», неформальне управління і надмірні повноваження влади.
«Я запропонував пану віце-президенту узгодити формулу: якщо Америка для них First (перша), нехай Грузія буде Next (наступна). Це означає продовження тісної співпраці. Особливу увагу я приділив питанню економічного посилення країни, без якого ми не зможемо відіграти роль, яку в нас убачають самі США», — заявив Давид Усупашвілі.
Перед візитом до Грузії Пенс отримав листа, підписаного 24 впливовими неурядовими організаціями, представники яких просили віце-президента США, поряд з проблемами окупації, звернути увагу на проблеми свободи слова, плюралізму медіа, незалежності судів і конституційної реформи. Організації уважають, що посилення демократичних інститутів у Грузії багато в чому залежатиме від реакції партнерів.
Експерти: це безпрецедентна підтримка
«Важливим компонентом зовнішньої політики США стає стримування агресивного реваншизму Росії», — уважає президент Атлантичної ради, колишній посол Грузії у США Бату Кутелія. Він також пов’язує візит Пенса із законодавчим актом, що затвердив Конгрес.
За його словами, на тлі напруженої ситуації, пов’язаної з російською агресивною політикою, «Грузія перебуває на лінії фронту цього протистояння», і її роль безперечно зростає. Кутелія вважає, що в разі правильного використання такої безпрецедентної підтримки, Грузія може отримати шанс вирішити, у тому числі, проблему окупації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Порошенко в Білому домі: що означає цей візит
Навіть ті американські експерти, які не вважають можливим розширення НАТО найближчим часом, у розмові з Голосом Америки стверджують, що візит віце-президента є найважливішим посланням для Грузії саме як для країни, що не є членом НАТО.
Старший дослідник Інституту Брукінгс і колишній посол США в Україні Стівен Пфайфер стверджує: візит підкреслює значення відносин США з Грузією.
«Незважаючи на те, що Грузія не є членом НАТО, у США стосовно неї серйозні інтереси. Візит також демонструє, що між Вашингтоном і Тбілісі склалися тісні взаємини», — сказав Пфайфер. На його думку, для членства в НАТО Грузії слід установити міцніші зв’язки із США та європейськими країнами:
«До того, як Грузія стане членом НАТО, США і країни Європи можуть зберігати з нею міцні двосторонні відносини. Це буде великою підтримкою для країни, яка і в майбутньому перебуватиме під певним тиском з боку Росії».
Увечері першого серпня Майк Пенс вирушить до Чорногорії.
Це не перша зустріч віце-президента США з прем’єр-міністром Грузії. Квірікашвілі і Пенс зустрічалися в травні, під час візиту прем’єра до Вашингтона. У рамках візиту прем’єра Грузії прийняв в Овальному кабінеті президент США Дональд Трамп.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram