УКРАЇНА

Тіллерсон у Києві: про що говорили Держсекретар США та президент України

10 липня, 2017 11:31
УКРАЇНА/Тіллерсон у Києві: про що говорили Держсекретар США та президент України
Зберегти
Вигляд
lead
Питання відновлення миру на Донбасі, санкцій та необхідності виконання Мінських угод – не єдине, про що говорили Порошенко та Тіллерсон.

«Ми розчаровані відсутністю прогресу у виконанні Мінських угод. Необхідно, щоб Росія зробила перший крок для деескалації конфлікту на Донбасі», – так сьогодні голова Державного департаменту США Рекс Тіллерсон розпочав свою промову після зустрічі з президентом України Петром Порошенком.

До Києва Тіллерсон прилетів через два дні після зустрічі президентів США та Росії у Гамбурзі під час саміту країн G-20, на якій він був присутній.

За словами Порошенка голова Держдепу поінформував його про деталі перемовин з Путіним. У свою чергу Тіллерсон запевнив, що США не збираються скасовувати санкції проти Росії до повного відновлення територіальної цілісності України.

Разом з Тіллерсоном до Києва приїхав Курт Волкер – новопризначений уповноважений Держепу з питань конфлікту в Україні. Волкер буде виконувати роль комунікатора з боку США між Києвом, Москвою та європейцями. Він залишиться у Києві на декілька днів. Також планує відвідати Москву.

Питання відновлення миру на Донбасі, санкцій та необхідності виконання Мінських угод – не єдине, про що говорили Порошенко та Тіллерсон. Президент України акцентував увагу на перспективах економічної співпраці, зокрема, поставок до України з США вугілля та ядерного палива, американських інвестицій у нафтогазову сферу.

Натомість Тіллерсон, окрім заяв на підтримку України наполягав на продовженні реформ та боротьби з корупцією, зокрема запуску ринку землі та створенні антикорупційного суду. Подробиці візиту Тіллерсона до Києва у матеріалі Громадського.

Тіллерсон прибув до Києва одразу після зустрічі Трампа з Путіним у Гамбурзі Фото: Микола Лазаренко/POOL

Мир та успіх

За словами Петра Порошенка візит Тіллерсона до Києва одразу після зустрічі Трампа з Путіним був погоджений місяць тому, коли він у Вашингтоні зустрічався з американським президентом. Тоді ж обговорювалось питання призначення спеціального уповноваженого Держдепу по Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Порошенко в Білому домі: що означає цей візит

«Під час зустрічі з Трампом та його командою ми намагались донести ключову тезу – на відміну від Сирії, конфлікт на Донбасі можна вирішити дуже просто – достатньо переконати Росію вивести звідти своїх військових. І це може стати історією успіху для Трампа, адже попередній адміністрації Білого дому цього зробити не вдалось», — розповідає співрозмовник Громадського у дипломатичних колах.

За його словами під час тієї зустрічі Порошенко передав Трампу свої пропозиції щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, які українські дипломати назвали «Great plan of peace», а також 15 пунктів щодо економічної співпраці, які отримали неформальну назву  «Great story of success».

Однак, деталі двох документів дипломати не повідомляють, відзначаючи лише, що саме ці пропозиції і планували більш детально обговорити під час візиту Тіллерсона до Києва.

Частково їхній зміст на прес-конференції за підсумками зустріч із Держсекретарем озвучив сам Порошенко. Він заявив, що виконання Мінських угод неможливе без забезпечення безпеки на Донбасі, і запропонував, щоб Росія забезпечила виконання п’яти його умов, а саме – припинення вогню, виведення окупаційних військ, припинення залякування міжнародних спостерігачів, забезпечення надійного контролю з боку міжнародних сил непідконтрольної ділянки україно-російського кордону і звільнення заручників.

За словами президента Порошенка голова Держдепу поінформував його про деталі перемовин з Путіним (на фото зліва направо - Рекс Тіллерсон, міністр закордонних справ України Павло Клімкін та Петро Порошенко ) Фото: Михайло Палінчак/POOL

Крім того президент України повідомив, що обговорював з Тіллерсоном не тільки питання Донбасу, а й Криму.

«Пан Державний секретар запевнив мене, що питання відновлення територіальної цілісності України і припинення незаконної анексії Криму є обов’язковою умовою для зняття санкцій з Росії», — сказав Порошенко.

У свою чергу Тіллерсон підкреслив, що Росія має зробити перший крок деескалації конфлікту.

«Покращення американо-російських відносин неможливе без вирішення конфлікту в Україні. Президент (Трамп, — ред.) про це заявив під час нашого спілкування з колегами з Росії», — сказав Тіллерсон.

Щодо економічної співпраці, то за словами Порошенка з Тіллерсоном вони обговорили питання закупівлі Україною у США вугілля та палива для атомних станцій, залучення американських компаній до видобутку нафти та газу в Україні, а також недопустимості побудови Росією другої гілки газопроводу «Північний потік».

Повідомлення про те, що Україна планує купувати вугілля у США з’явились одразу після зустрічі Порошенка та Трампа. Проте деталі майбутнього контракту поки що невідомі. Українські дипломати стверджують: таку угоду ініціював саме Трамп. Мовляв, він запропонував Порошенкові допомогти створити нові робочі місця у США.

Тіллерсон підкреслив, що Росія має зробити перший крок деескалації конфлікту Фото: Михайло Марків/POOL

Наразі невідомі деталі перемовин і щодо залучення американських компаній до видобутку нафти й газу в Україні. 23 червня, через три дні після візиту Порошенка до Вашингтону, міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик провів засідання міжвідомчої робочої групи, де обговорювалась можливість укладення угод про розподіл продукції між урядом та американськими компаніями Frontera Resources та Longfellow.

«Мова йде про проекти пошуку та видобутку вуглеводнів, зокрема із нетрадиційних джерел, у межах надр, запропонованих зазначеними компаніями, в Одеській та Полтавській областях. Комісія доручила проконсультуватися щодо оптимізації розміру ділянки надр, запропонованої компанією Frontera Resources», – йдеться у повідомленні Міненерговуглю.

Вічне питання

Перед зустріччю із Порошенком Тіллерсон зустрівся з головою НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим, нардепом від БПП Мустафою Найємом, виконавчим директором «Центру протидії корупції» Дариною Каленюк та керуючим партнером інвестиційної компанії Horizon Capital Оленою Кошарною.

Зазначимо, що американські високопосадовці традиційно спілкуються з представниками українського громадянського суспільства та бізнесу. Саме так під час візитів у Київ чинив зокрема колишній віце-президент США Джо Байден.

«Зі сторони України були чотири представники, які говорили на тему енергетики, реформи правоохоронних органів, боротьби з корупцією, економіки та інвестицій. Кожна тема закінчувалась репліками та питаннями про боротьбу з корупцією: хто за цим стоїть, чому немає результатів, у чому проблема – у людях або в законах, та хто чинить спротив», — написав за підсумками зустрічі Найєм.

В свою чергу Каленюк повідомила, що попросила Тіллерсона передати Порошенкові два меседжі: швидко створити антикорупційний суд з окремою процедурою добору суддів та припинити атаку на НАБУ.

Тіллерсон дослухався до порад та озвучив частину повідомлення на підсумковій прес-конференції.

«Україна віддана зобов’язанням перед МВФ впроваджувати земельну реформу. Важливу роботу роблять українці у судовій сфері та впровадженні антикорупційного суду. Є багато викликів для цих реформ в Україні, але вони дуже важливі для її успіху України», — сказав Тіллерсон.

Американський держсеркретар, окрім заяв на підтримку України, наполягав на продовженні реформ та боротьби з корупцією (на фото - спільна прес-конференція Рекса Тіллерсона та Петра Порошенка в Адміністрації президента) Фото: Михайло Марків/POOL

Альтернатива

Дякуючи Тіллерсону за призначення уповноваженого з питань України, Порошенко за підсумками зустрічі з головою Держдепу згадав і про альтернативний формат перемовин навколо Донбасу — Нормандський.

«Після моїх зустрічей і телефонних переговорів у Берліні, Парижі, зустрічей в Гамбурзі досягнута домовленість, що, найімовірніше, в липні місяці відбудеться телефонна розмова в нормандському форматі на рівні лідерів», — сказав президент.

За словами Порошенка, за результатами цієї телефонної розмови вдасться організувати зустріч.

«Ще не визначено, де саме вона відбудеться, але ми налаштовані на рішучу, прискорену, практичну, конкретну розмову як в телефонному форматі, так і на саміті вже цього літа», —  сказав Порошенко.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Пов`язані новини