Влада Алмати заявила про проведення «антитерористичної операції» у місті та звільнення аеропорту
Аеропорт Алмати очистили від протестувальників і він повертається до штатного режиму роботи. У місті проводять «антитерористичну операцію».
Про це заявив заступник акима міста (віцемер) Єржан Бабакумаров, передає «Інтерфакс-Україна».
«У місті почалася спецоперація. Аеропорт звільнено. Переводиться в штатний режим роботи», — сказав він журналістам.
На відео з аеропорту видно наслідки погромів: розбиті вітрини кафе, магазинів та пунктів продажу авіаквитків.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Інфоцентр комендатури Алмати повідомив, що у місті проводять «антитерористичну спецоперацію» «з метою встановлення порядку».
«На жаль, радикально налаштовані прихильники заворушень завдали величезних збитків місту, чинили опір законним діям правоохоронних органів щодо наведення порядку та забезпечення безпеки», — йдеться в повідомленні.
Комендатура Алмати закликає людей сприяти правоохоронним органам.
Нагадаємо, 5 січня протестувальники захопили будівлю акимату (держадміністрації) та летовища Алмати.
Дії влади
5 січня у Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації. Президент Касим-Жомарт Токаєв звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу».
До ОДКБ окрім Казахстану входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Ті погодились ввести свій контингент в країну.
Чому почались протести?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ. Протестувальники заявили, що більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Вони вимагали вдвічі знизити ціну, а їхню область забезпечити постійним запасом газу, бо зараз вони стикаються зі збоями в його подачі. Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ — лише в Мангістауській області. Також люди вимагали відставки уряду, цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Однак протестувальників це не зупинило і 5 січня вони продовжили акції. Демонстранти вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки, який, на їхню думку, покинув пост глави держави лише формально. Після цього Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва. Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та обіцяє жорстко реагувати.