Вступ Швеції та Фінляндії до НАТО: Туреччина відновила переговори

Представники Туреччини, Фінляндії та Швеції обговорили в Брюсселі 9 березня виконання спільного меморандуму щодо боротьби з тероризмом. Влітку 2022 року після підписання цього меморандуму Туреччина погодилася підтримати вступ Фінляндії та Швеції до НАТО.

Про це повідомляється на сайті НАТО.

Зазначається, що країни виконали домовленість меморандуму:

  • між ними немає обмежень на експорт зброї;
  • вони посилили співпрацю у боротьбі з тероризмом;
  • а Швеція зараз перебуває в процесі посилення антитерористичного законодавства, зокрема проти «Робітничої партії Курдистану» — угруповання, яке оголосило війну уряду Туреччини ще в 1984 році.

«Фінляндія та Швеція вжили безпрецедентних кроків для розв’язання законних проблем безпеки Туреччини», — зазначив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

За його словами, настав час завершити процес ратифікації та «привітати Фінляндію та Швецію як повноправних членів Альянсу перед майбутнім самітом НАТО у Вільнюсі».

Сторони погодилися, що швидка ратифікація заявок як Фінляндії, так і Швеції буде в інтересах усіх, і що членство обох країн зміцнить Альянс.

Шлях Фінляндії та Швеції до НАТО

У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.

А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.

Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.

Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.

Проте переговори Швеції та Фінляндії з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.

Анкара призупинила тристоронні перемовини про ратифікацію заявок на членство в Альянсі, заявивши, що говорити «безглуздо». Але Швеція все одно сподівається, що зможе приєднатися до НАТО вже цього літа.

Ердоган заявив, що Анкара може ратифікувати заявку Фінляндії на вступ до НАТО раніше, ніж заявку Швеції. Однак у Фінляндії заявили, що дотримуються свого плану вступу до НАТО одночасно зі Швецією та сподіваються зробити це не пізніше від липня 2023 року.