Делегація Угорщини підтримує заявку Швеції на вступ до НАТО
Парламентська делегація Угорщини 7 березня заявила, що підтримує заявку Швеції на членство в НАТО після зустрічі зі спікером шведського парламенту. Метою цієї зустрічі було згладити те, що у владній партії Угорщини назвали «політичними суперечками».
Про це пише Associated Press.
«Ми чітко дали зрозуміти, що уряд Угорщини, президент Угорщини, прем'єр-міністр і більшість угорських парламентарів однозначно підтримують членство Швеції в НАТО», — сказав віцеспікер парламенту Угорщини Чаба Генде.
Парламентська делегація Угорщини також зустрілася з міністром закордонних справ Швеції Тобіасом Більстремом, який припустив, що ратифікація Будапештом шведської заявки відбудеться найближчим часом.
Минулого тижня Угорщина відклала голосування щодо ратифікації заявки Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО — до парламентської сесії, яка розпочнеться 20 березня.
Деякі угорські законодавці висловлювали сумнів щодо того, чи варто підтримувати заявки Швеції й Фінляндії на членство в НАТО, зважаючи на «відверту брехню» Стокгольма і Гельсінкі про стан демократії в Угорщині. Для отримання «роз’яснень» із таких питань Будапешт відправив до цих країн парламентську делегацію.
Фінляндія поки очікує на візит угорської делегації.
Угорщина й Туреччина є єдиними з 30 країн НАТО, які досі не ратифікували протоколи Фінляндії та Швеції про вступ. А згідно з протоколом, необхідна згода всіх членів.
Шлях Фінляндії та Швеції до НАТО
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент Реджеп Ердоган звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Зокрема, у грудні Швеція видала Туреччині члена курдської партії, якого Анкара звинувачує в тероризмі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що Фінляндія та Швеція вже виконали свою частину домовленостей із Туреччиною.
Проте переговори Швеції та Фінляндії з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
Анкара призупинила тристоронні перемовини про ратифікацію заявок на членство в Альянсі, заявивши, що говорити «безглуздо». Але Швеція все одно сподівається, що зможе приєднатися до НАТО вже цього літа.
Ердоган заявив, що Анкара може ратифікувати заявку Фінляндії на вступ до НАТО раніше, ніж заявку Швеції. Однак у Фінляндії заявили, що дотримуються свого плану вступу до НАТО одночасно зі Швецією та сподіваються зробити це не пізніше від липня 2023 року.
- Поділитися: