Вже понад 150 людей хочуть виїхати з Афганістану. МЗС відпрацьовує два плани, як це зробити
Міністерство закордонних справ України відпрацьовує два плани як безпечно евакуювати людей з Афганістану. Охочих вже понад 150 людей. Серед них ㅡ українці, члени їхніх родин та інші іноземці.
Про це нам повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
У Міністерстві планують вивіз громадян на літаку, який вже перебуває в аеропорту Кабула, та евакуацію літаком Міністерства оборони України, який відлетів сьогодні з Києва.
Як зазначає Ніколенко, є три безпосередні завдання, які зараз вирішують українські дипломати. Перше ㅡ безпечний коридор для доступу в аеропорт, адже ситуація там залишається частково неконтрольованою: частина аеропорту закрита, інша частина контролюється іноземними військами, на під’їздах до аеропорту — низка блокпостів.
Друге ㅡ безпечна посадка людей на літак та його технічна підготовка.
«Усі ми бачили кадри в новинах, який натовп зібрався в аеропорту Кабула, як люди намагаються зачепитися хоч за якусь можливість потрапити в літаки; відбулася також дисфункція обслуговуючих компаній, насамперед для заправки пального», ㅡ каже Ніколенко.
Окрім того, дипломати працюють над отриманням дозволу на зліт та безпечний вихід літака з території Афганістану.
У МЗС сподіваються найближчим часом розв'язати ці питання, після чого розпочнеться евакуація людей.
Що відбувається в Афганістані?
З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.
Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.
Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.
15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.