«Я жива та у безпеці»: відому афганську режисерку Сахру Карімі евакуювали до України

Відому афганську кінорежисерку, першу жінку—гендиректорку державної кінокомпанії «Афганфільм» Сахру Карімі евакуювали до Києва з Афганістану, де владу захопило угруповання «Талібан».

Про це повідомив глава Офісу президента Андрій Єрмак.

За його словами, разом із Сахрою Карімі до України виїхала її сім'я. «Шкода, що сьогодні Афганістан небезпечний для таких блискучих талантів, як вона», ㅡ пише Єрмак.

Сама режисерка у Twitter повідомила, що «жива та у безпеці». Карімі подякувала Офісу президента України та міністерству закордонних справ, уряду Туреччини, посольству Словаччини в Ірані, а також кінотелеакадемії Словаччини.

Режисерка звернулась до міжнародної спільноти з проханням допомогти іншим афганським режисерам, які залишаються в Афганістані після захоплення країни «Талібаном».

Сахра Карімі ㅡ перша і єдина жінка в Афганістані, яка має докторський ступінь в галузі кіновиробництва. З 2019 року вона очолює державну кінокомпанію «Афганфільм», ставши першою жінкою на цій посаді.

Карімі виросла у сім'ї вихідців з Афганістану, закінчила факультет кіно і телебачення Вищої школи виконавського мистецтва в Братиславі. Вона відома фільмами «Афганські жінки за кермом», «Хава, Марьям, Аїша» тощо.

За даними міністерства закордонних справ України, наразі ще понад 150 людей хочуть евакуюватися з Афганістану. Серед них ㅡ українці, члени їхніх родин та інші іноземці.

У міністерстві планують вивезти громадян на літаку, який вже перебуває в аеропорту Кабула, та евакуацію літаком міністерства оборони України, який відлетів 18 серпня з Києва.

Що відбувається в Афганістані?

З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.

Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.

Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.

15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.