🎧Як не пропустити рак: що таке онкомаркери, коли їх слід здавати й як не перемудрувати з ними
У 23—му епізоді подкасту розбираємося з тим, що таке онкомаркери. Аналіз крові на онкомаркери — одне з найпопулярніших досліджень, які люди часто—густо призначають собі самостійно і, як то кажуть, «на всякий випадок».
Онкомаркери — це специфічні білки / антигени, які утворюються в крові. Зазвичай вони виділяються клітинами в незначній кількості, але їх концентрація може різко зростати, коли в організмі відбувається злоякісний процес.
Підвищення рівня онкомаркерів, з одного боку, дозволяє виявити патологічний процес задовго до появи перших проявів захворювання, цей аналіз також допомагає встановити точний діагноз. Однак не всі маркери використовуються самі по собі для виявлення раку.
Чому не варто покладатися лише на рівень маркерів, в чому їхня цінність, коли мова йде про пацієнтів з онкопатологіями, і які діагностичні методи насправді допомагають виявити рак на ранній стадії — пояснює клінічний онколог Ярослав Куляба, його досвід в сфері онкології — понад 25 років, він працює в клініці «Мануфактура».
Коли онкомаркери інформативні
У клінічній практиці застосовують приблизно 30 онкомаркерів, при цьому видів раку набагато більше, і один і той саме маркер може говорити про різні онкопатології і навпаки, різні маркери можуть вказувати на один і той саме вид раку.
Припустимо, раково-ембріональний антиген може допомогти контролювати товстий кишечник, рак яєчка. Втім, бувають і такі ситуації: наприклад, пацієнтка з четвертою стадією раку яєчників може мати як високі, так і низькі онкомаркери. У першому випадку вони стають інформативними для лікаря, їх коливання може вказувати на ефективність лікування, у другому вони нічого не можуть сказати.
Онкомаркери не слід розглядати окремо від інших обстежень. У разі, якщо діагноз не визначений, низький рівень маркерів може дати хибний спокій, і пацієнт не стане обстежуватися далі, а пухлину не зможуть виявити на ранній стадії, коли прогноз лікування більш оптимістичний.
При вже встановленого діагнозу маркери як правило служать непрямою ознакою ефективності проведеного лікування; вони також можуть служити ранньою ознакою повернення пухлини (це називається «маркерний рецидив»), в такому випадку необхідно провести додаткові обстеження, аби зрозуміти причину такого підвищення.
Однак говорити про те, що здорові люди повинні здавати всі 30 маркерів — це скоріше витягування грошей і небажання витрачати достатньо часу на коректне обстеження. А незначне відхилення цього показника — в межах півтора-двох норм — не завжди є ознакою онкології, причиною також можуть бути запальні процеси, травми органів, гормональні збої, стрес.
Як правильно підготуватися до здачі онкомаркерів
Є кілька правил:
— аналіз крові здають з ранку натщесерце;
— краще перед здачею пити багато води;
— не вживати медпрепарати перед здачею або повідомити про них свого лікаря;
— обмежити фізичну активність;
— варто утриматися від здачі аналізу під час ГРВІ або інших гострих фаз захворювань, не пов'язаних з основним діагнозом, тому що це вплине на показники, а для онколога вони можуть стати критичними;
— при проведенні аналізу у жінок також враховують менструальний цикл.
Які онкомаркери використовують під час профілактичного огляду
У цьому випадку використовують тільки два — онкомаркери яєчників СА-125 і НЕ-4 для жінок, і Total PSA, простатспецифічний антиген загальний, для чоловіків. Всі інші недостатньо інформативні для остаточної постановки діагнозу, тому алгоритм виявлення онкологічного захворювання повинен обов'язково включати комплекс обстежень.
Які обстеження потрібно пройти для виключення раку
Якщо говорити про шість найпоширеніших видів раку — рак легенів, рак молочної залози, колоректальний, рак передміхурової залози, немеланомний рак шкіри і рак шлунка, то слід обов'язково пройти ряд обстежень, які допоможуть виявити захворювання і поставити точний діагноз.
При підозрі на рак легенів слід:
— зробити КТ трьох зон (грудна клітка, черевна порожнина і органи малого тазу) з внутрішньовенним контрастуванням, що дозволяє виявити проблему і зрозуміти, що це за патологія;
— слід зробити бронхоскопію з біопсією, трансторакальну пункцію і застосувати інші методи, що дозволяють отримати пухлинний матеріал.
При підозрі на рак молочної залози:
— зробити мамографію і УЗД молочних залоз і регіонарних вузлів на апаратах експертного класу, що дозволить виявити ступінь ураження цих вузлів і визначити тактику лікування;
— зробити КТ трьох зон (грудна клітка, черевна порожнина і органи малого тазу), щоб виключити метастатичний процес;
— в цьому випадку також слід здати онкомаркер СА 15-3, він додасть шматочок пазла для точної постановки діагнозу.
При підозрі на колоректальний рак:
— зробити колоноскопію, по можливості, з седацією (ця процедура призначається при тривалих хронічних процесах — запорах, больових синдромах; колоноскопія також допомагає взяти пухлинний матеріал, якщо такий є);
— зробити КТ і МРТ черевної порожнини, що дозволить побачити пухлину.
— при раку прямої кишки інформативним є МРТ малого таза, воно показує, наскільки операбельна пухлина в залежності від її розташування і анатомічних особливостей організму.
При підозрі на рак передміхурової залози:
— здати онкомаркер Total PSA, він з 90% точністю вказує на наявність проблем;
— зробити УЗД передміхурової залози, МРТ малого таза;
— зробити КТ грудної клітки для виключення метастазів і сцинтиграфію кісток скелета (остеосцінтіграфія) — це дослідження обміну речовин кісткової тканини за допомогою радіофармацевтичних препаратів (РФП), які накопичуються в кістках скелета, що дозволяє виявити різні патології на ранніх стадіях розвитку;
— взяти пункцію передміхурової залози для отримання пухлинного матеріалу.
При підозрі на рак шкіри немеланомного:
— вчасно прийти до лікаря-дерматолога, який скаже, чи потрібно видалити утворення.
При підозрі на рак шлунка:
— кращий результат дає поліпозиційна рентгенографія шлунка — коли проходження контрастної речовини фотографується в різних положеннях і багато разів, ця малоінвазивна процедура несе максимум інформації про пухлину і ранні стадії раку шлунка, дає більше інформації, ніж КТ і фіброгастроскопія;
— якщо немає можливості зробити таку процедуру, рекомендується фіброгастроскопия та КТ;
— здати онкомаркер шлунку і раково-ембріональний антиген.
Слухайте цей епізод на Castbox, Soundcloud, Apple Podcasts, Google Podcasts.
Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.