Цей епізод подкасту «Я і воно: як пережити онко» присвячений меланоми шкіри, одній з найагресивніших видів раку. Вона зустрічається рідше, ніж такі різновиди як базальноклітинна і плоскоклітинна карцинома, у яких більш оптимістичний прогноз. У той же час меланома часто стрімко прогресує і стає головною причиною смерті від раку шкіри.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я щороку фіксують близько 130-160 тис. випадків меланоми шкіри. У бюлетені Національного канцер-реєстру зазначено, що це захворювання у 2018-му діагностували у 2835 українців, четверо з них — діти.

Гості авторки подкасту Яни Сєдової — пацієнтка Юлія Ковмір, яка лікується від меланоми більше року, і хірургиня-онколог Марія Кукушкіна, її спеціалізація — дерматоонкологія.

Який план пропонують лікарі на ранніх і більш просунутих стадіях, скільки коштує лікування, чому багато пацієнтів змушені погоджуватися на малоефективну хіміотерапію замість прийнятих у всьому світі протоколів імунотерапії і таргетной терапії, як правильно спостерігати за шкірою і не пропустити злоякісне переродження новоутворень — слухайте в новому епізоді подкасту.

Які існують види меланоми

Згідно локалізації бувають меланоми шкіри, слизових оболонок і меланоми ока.

З меланом шкіри виділяють чотири підгрупи: поверхневі (розташовані на одному рівні зі шкірою, бувають у вигляді плями), вузлові (розташовані над рівнем шкіри і мають вигляд невеликого вузла), акральні меланоми (на долонях, підошвах, під нігтями), безпігментні меланоми (рожеві, тілесного кольору).

Меланома ока — окрема патологія, її лікують хірургічним методом (буває, що доводиться видалити око), застосовують також і променеву терапію. Якщо з'являються метастази, пацієнта направляють до онколога. Сьогодні для цього виду раку в Україні існує клінічне дослідження в Києві і Дніпрі, і ті, хто не отримував лікування, можуть подати заявку для участі в них.

Як меланому лікують в Україні

На ранніх стадіях показано хірургічне втручання, і оскільки ці стадії з дуже хорошим прогнозом, пацієнтів в інших країнах нерідко навіть не ставлять на облік.

Для визначення стадії вкрай необхідна так звана біопсія сторожового вузла — ця стандартна в усьому світі діагностична процедура дозволяє виявити мікрометастази в лімфовузлах. Однак в Україні її роблять тільки в двох місцях — в Національному інституті раку та приватній клініці Лісод. У той же час наявність або відсутність мікрометастазів допомагає визначити стадію захворювання і, відповідно, план лікування.

При 3 і 4 стадії використовується імунотерапія, в Україні є один зареєстрований препарат — Кітруда; одне введення такої крапельниці обходиться в 120-130 тис. грн (незареєстрований препарат, тобто, ввезений неофіційно, коштує близько 80 тис. грн); для пацієнтів з BRAF + меланомою 3 стадії (BRAF + — тип мутації виявляють у 40-70% хворих на рак шкіри) показана таргетная терапія Тафінлар + Мекініст і Котеллік + Зелбораф.

За межами України також використовують комбінацію Опдіво і Єрвой, яка дає п'ятирічну виживаність майже 50% пацієнтів з 4 стадією меланоми шкіри. Але в Україні ці препарати не зареєстровані.

Через високу вартість такого лікування багато українців з 3 стадією обмежуються хірургічним втручанням, а для 4 стадії залишається тільки хіміотерапія, ймовірність відповіді якої — менше 10%.

Що таке фототипи шкіри і як вони впливають на ризики захворіти на меланому

Фототип — це пігментація шкіри і її реакція на ультрафіолетове випромінювання сонця. Існує шість фототипів:

 1. Кельтський, скандинавський. Шкіра світла, молочно-біла або з порцеляновим відтінком, волосся світле або руде, очі зелені, блакитні.
 2. Нордичний, східно-європейський. Шкіра світла, волосся світло-каштанові або світло-русяве, очі блакитні, сірі, зелені, світло-карі.
 3. Середньоєвропейський, змішаний. Шкіра трохи смаглява, волосся відтінків каштанового, темно-русяве, очі сірі, карі.
 4. Середземноморський, південно-європейський. Шкіра смаглява, волосся темно-каштанове або чорне, очі карі, темно-карі або чорні.
 5. Середньосхідний, індонезійський, азійський. Шкіра темно-коричнева, волосся темно-коричневе або чорне, очі темно-карі або чорні.
 6. Афроамериканський, африканський. Шкіра темно-коричнева або синьо-чорна, волосся чорне, очі темно-карі або чорні.

Найчастіше від меланоми шкіри страждають представники першого і другого фототипів, в той же час у шостого, африканського і афроамериканського фототипу зазвичай діагностують акральні меланоми, а у азіатів — меланоми слизової.

До факторів ризику відноситься: велика — понад 100 — кількість родимок на тілі, а також більше п'яти диспластических невусів (родимок), наявність меланоми в анамнезі (ризик повторної меланоми), як мінімум два таких діагнози у родичів першої ланки. Найчастіше меланома виникає після 50 років і зазвичай — у чоловіків.

Як відрізнити меланому від інших утворень на шкірі

Важливо розуміти, що кожен з нас може дати лише попередню оцінку тим змінам, які відбуваються зі шкірою, остаточну діагностику повинен проводити лікар.

Серед утворень на шкірі виділяють:

— ангіоми, доброякісні судинні утворення, які розташовані вище рівня шкіри, червоного кольору; це скоріше естетична проблема, її можна вирішити за допомогою судинного лазера;

папіломи, утворення тілесного кольору, зазвичай на тоненькій ніжці, зустрічаються в місцях тертя одягу; бажано їх видаляти, оскільки вони носять вірусний характер; прибираються електроволновим ножем, лазером;

бородавки, які зустрічаються частіше в районі підошов і долонь, — розміром від 3 до 6 мм, що має неровні поверхні, білі і сірі, в центрі можуть бути точки; їх потрібно видаляти, але ні в якому разі не самостійно.

Лікують бородавки і папіломи дерматологи, а якщо утворення виникло на підошві — лікарі-подолог.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Чи варто боятися травматизації родимки

Будь-яка родимка може переродитися в злоякісну. Як показує практика, профілактичне видалення невусів, навіть диспластичних, не має сенсу, тому що меланома найчастіше виникає на чистій шкірі, і тільки 20-25% випадків бувають на місці існуючої родимки.

Травматизація не відноситься до факторів ризику виникнення меланоми. Якщо ви випадково пошкодили родимку, обробіть це місце антисептиком — хлоргексидином або 70% розчином спирту, після чого накладіть стерильну пов'язку або лейкопластир. Краще після цього відвідати дерматолога.

Видалення кровоточить родимки виконується лазером, електо- і радіохвильовим ножем. Видаляється вся освіта з підлеглими тканинами, після чого матеріал і відправляється на гістологію. Важливо під час видалення не спалити освіту.

Утворення повинно бути видалено на всю товщину, тому що пухлина зазвичай проростає вглиб шкіри, і подальше лікування безпосередньо залежить від її товщини.

Варто пам'ятати, що меланоми, які проросли вглиб, також можуть кровоточити. Вони як правило відрізняються за зовнішнім виглядом.

Коли можна позбутися родимки

Коли є підозра на її переродження на злоякісну; але рішення про природу такого утворення повинен прийняти лікар. Також варто видалити родимку в місці хронічної травматизації або якщо є естетичне показання. Решта — це рішення пацієнта. Але важливо обов'язково потім зробити гістологію матеріалу.

Після видалення потрібно спостерігати за рубцем, якщо там відбуваються якісь зміни, з'являється пігмент, це може бути знаком рецидивного невуса, але і ознакою меланоми, яку не діагностували. Тоді проводиться видалення скальпелем — анестезійна біопсія, видаляється весь рубець до підшкірно-жирової клітковини, матеріал також направляється на гістологію.

Що таке «правило Фрідмана» і як воно допомагає в діагностиці меланоми шкіри

Автором системи «ABCDE» (за першими літерами латинського алфавіту) вважають американського лікаря Роберта Фрідмана. Це правило допомагає покроково оглянути підозрілі невуси і, якщо ви знайшли кілька збігів, потрібно звернутися до лікаря:

 1. Asymmetry — асиметрія (коли одна половинка родимки не відповідає інший).
 2. Border irregularity — нерівність краю (межі родимок нерівні і нечіткі).
 3. Color — зміна кольору (неоднаковий колір різних частин родимки).
 4. Diameter — зміна діаметра (діаметр родимки більше 6 мм).
 5. Elevation і / або evolution — коли утворення вище рівня шкіри і / або будь-яка зміна родимки, що сталася за останній час (мінімум протягом 2 міс.).

В Україні для первинної самодіагностики є система АККОРД, по суті, аналог «правила Фрідмана»: асиметрія, край, кровоточивість, окрас, розмір, динаміка.

Також популярним у світі став так званий симптом «гидкого каченяти»: зазвичай все родимки більш-менш однакові, але якась може відрізнятися, на неї і варто звернути увагу і піти на прийом до дерматолога.

Що таке «карта родимок» і кому варто її робити

Така карта показана тим, у кого більше 100 родимок, вона дозволяє відтворити всі плями на тілі за допомогою апарату фотофайндер: утворення фотографують, програма фіксує їхнє розташування, форму, забарвлення, і це нагадує топографічну карту. Через деякий час пацієнт приходить на огляд, і карту порівнюють з новою, що дозволяє відстежити зміни і не пропустити переродження родимок.

Слухайте подкаст «Я і воно: як пережити онко» на платформах Castbox, Soundcould, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Підписуйтесь на канал «Я і воно: як пережити онко» на Castbox, Apple Podcasts, Google Podcasts.

Поділитись: