Якщо продовжиться затоплення шахт на Донбасі, у моря може потрапити радіоактивне забруднення — Зеленський
Російська агресія створила загрозу для водного потенціалу для східної та центральної частини Європи та Чорноморського басейну. Президент Володимир Зеленський наголосив на ризиках радіоактивного забруднення через затоплення шахт на Донбасі.
Про це він сказав під час виступу на Міжнародному безпековому форумі у Братиславі.
Зеленський заявив, що характер бойових дій російської армії є «відверто варварським».
«Воно просто знищують абсолютно все, бомбардують і житлові будинки, і житлові підприємства. Зокрема, екологічно небезпечні хімічні виробництва, металургійні заводи тощо», — сказав президент.
Він нагадав, що бойові дії на Донбасі ще з 2014 року створили загрозу забруднення підземних вод.
«Якщо продовжиться затоплення вугільних шахт на Донбасі, а серед них є, наприклад, шахта "Юнком", у якій у 1979 році був здійснений підземний ядерний вибух, то отрута і навіть радіоактивне забруднення можуть потрапити не тільки у річки України, але й в Чорне та Азовське моря», — заявив Зеленський.
Про що йдеться?
У вересні 1979 року було здійснено підземний ядерний вибух на східному крилі шахти «Юний комунар» («Юнком», розташовується у місті Бунге, за 43 км на північний схід від Донецька). Дослідницький ядерний вибух провели на глибині 903 метрів, щоб спробувати прибрати газ із однієї з найбільш загазованих шахт СРСР. Наразі шахту закрито та ізольовано.
На місці вибуху утворилася герметична склоподібна оплавлена капсула діаметром приблизно 30 метрів, заповнена радіоактивною водою. Вона потребує відносної сухості, тож капсулу залишили в сухому стані та відкачували з шахти воду, щоб виключити потрапляння радіації на поверхню і в ґрунтові води.
Але у 2018 році так зване керівництво «ДНР» заявило про затоплення шахти «Юнком», заявивши, нібито це не спричинить вихід радіонуклідів на поверхню.
Прокуратура Донецької області кваліфікувала затоплення «Юнкому» як екоцид. У міністерстві екології та природних ресурсів України заявляли, що затоплення матиме непередбачувані наслідки для довкілля не лише України, але й інших країн Чорноморського басейну.