Єрмак пояснив, чому Україна не відреагувала на скандал із ветераном СС «Галичина» у парламенті Канади
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак відповів на запитання, чому від України не було реакції на скандал із запрошенням українського ветерана дивізії СС «Галичина». Він сказав, що Україна не могла контролювати, кого запрошують у парламент.
Про це пише LB.ua.
«Передусім абсолютно логічно, що реакція повинна була надійти від сторони, яка приймала. Вона була. Пролунала заява прем'єр-міністра Трюдо. Ми не контролюємо, кого запрошують у парламент. Це не наша юрисдикція», — сказав Єрмак.
Він додав, що не хотілося б «підливати масла у вогонь», бо Канада є партнеркою України, а візит президента Володимира Зеленського, за словами Єрмака, був дуже вдалим.
«Ми вже отримали багато критики. Я думаю, що наша позиція і так зрозуміла... Думаю, ви всі бачили результат — людина (спікер парламенту Канади, який запросив українського ветерана — ред.) визнала свою помилку», — зазначив керівник Офісу президента.
Що передувало?
Під час візиту президента Володимира Зеленського до Канади 22 вересня спікер Палати громад Ентоні Рота запросив до парламенту 98-річного українського ветерана дивізії СС «Галичина» Ярослава Гуньку.
Рота звернувся до Гуньки і сказав: «Він (Гунька — ред.) український герой, канадський герой, і ми дякуємо йому за всю його службу». Також спікер Палати громад зазначив, що ветеран «боровся за незалежність України проти росіян і продовжує підтримувати війська сьогодні». Присутні після цього зааплодували.
Однак це викликало бурхливу реакцію. Зокрема, була критика від Канадського Центру у справах Ізраїлю та євреїв, посла Польщі в Оттаві, а польський міністр освіти Пшемислав Чарнек заговорив про можливу екстрадицію Ярослава Гуньки.
Рота ще до відставки просив вибачення і зазначав, що запрошення Гуньки було його особистою ініціативою. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо перепросив за виступ українського ветерана.
Що відомо про дивізію СС «Галичина»?
Це підрозділ у складі військ «Ваффен-СС» Німеччини, що існував у 1943-1945 роках і був укомплектований з українців переважно греко-католицького віросповідання. Майже всі вони були галичанами. Торік у грудні Верховний Суд не визнав символіку дивізії «Галичина» нацистською.