Крапка у п’ятирічній справі. Верховний Суд не визнав символіку дивізії «Галичина» нацистською
Верховний Суд погодився із висновками Шостого апеляційного адміністративного суду, який відмовився визнавати символіку дивізії СС «Галичина» нацистською.
Про це повідомив адвокат Вʼячеслав Якубенко, який представляв інтереси Українського інституту національної памʼяті.
«Галицький Лев остаточно легалізований. Верховний Суд поставив крапку у тривалій судовій епопеї, ініційованій ще 5 років тому представниками "русского міра"», — написав він у Facebook.
Трохи контексту
Адвокат розповів, що у 2017 році журналіст проросійського видання «Страна.ua», яке наразі перебуває під санкціями РНБО, звернувся до Українського інституту національної пам’яті (УІНП) за роз’ясненням: чи підпадає символіка дивізії «Галичина» під заборону згідно з вимогами Закону №317-VIII.
Тодішній голова УІНП Володимир Вʼятрович відповів, що згідно зі згаданим законом символіка дивізії не входить до переліку того, що саме вважається нацистською символікою, тож вона не є забороненою в Україні.
«Далі вже занепокоєна громадянка звернулася до легендарного Окружного адмінсуду Києва (ОАСК — ред.) з вимогою заборонити Інституту робити подібні висновки щодо символіки дивізії. Позов тоді був частково задоволений», — зазначив Якубенко.
Водночас судді відхилили вимогу позивачки до Інституту «заборонити пропаганду символіки СС "Галичина"» й офіційно спростували заяву В’ятровича.
Апеляція
У вересні 2020 року Шостий апеляційний адміністративний суд рішення ОАСК скасував, йдеться у справі.
Апеляція зазначила, що журналіст не запитував про будь-яку атрибутику, використання атрибутики чи військові присяги на користь будь-кого. Водночас Інститут надав конкретну відповідь з огляду на норму закону, який визначає перелік забороненої нацистської символіки зокрема.
ОАСК «фактично перебрав на себе повноваження» спеціалізованих наукових (дослідних) інститутів, на які покладаються повноваження щодо експертної діяльності, вважає апеляційний суд.
Також, на думку апеляції, позивачка не має стосунку до відносин, які склалися між Інститутом та виданням «Страна.ua». Крім того, вона не довела, що відповідь Інституту на запит журналіста зачіпає саме її права чи інтереси.
Позиція Верховного Суду
Верховний Суд залишив у силі висновки апеляції. Він наголосив, що надання відповіді Інститутом не є юридично значущим для позивачки, бо це не має безпосереднього впливу на її права та інтереси.
Водночас її доводи про порушення її прав та інтересів як громадянки України й члена суспільства є абстрактними та не містять обґрунтування на підтвердження негативного впливу, зазначив Верховний Суд у постанові від 28 листопада 2022 року.
Що відомо про дивізію СС «Галичина»?
Це підрозділ у складі військ Ваффен-СС Німеччини, що існував у 1943-1945 роках і був укомплектований з українців переважно греко-католицького віросповідання. Майже всі вони були галичанами.
- Поділитися: