ЄС, імовірно, продовжить заборону на імпорт української агропродукції до п'яти країн — єврокомісар
Єврокомісар із питань сільського господарства Януш Войцеховський заявив, що Європейський Союз, імовірно, погодиться продовжити дію заборони на імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини.
Про це Войцеховський сказав в етері Radio Zet, передає польське видання PAP.
Чинна постанова ЄС щодо заборони імпорту української агропродукції до п'яти країн має діяти до 5 червня. Водночас транзит територією цих держав залишається дозволеним.
Войцеховський припускає, що держави-члени ЄС погодяться на продовження заборони після 5 червня. «Усе вказує на це», — стверджує він.
За словами єврокомісара, зерновій кризі вдалося запобігти. Він зазначив, що до Польщі з квітня 2022 року до кінця березня 2023-го було завезено 4,1 млн тонн зерна, з яких 3,4 млн тонн залишилися в країні, решту було провезено транзитом.
Про що йдеться?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Так, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.
Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. Ключові елементи угоди, досягнутої з Україною, передбачають:
- відкликання односторонніх заходів Польщі, Словаччини, Болгарії та Угорщини;
- виняткові заходи захисту для чотирьох продуктів: пшениці, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшнику;
- пакет підтримки на 100 мільйонів євро для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах ЄС;
- розслідування щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією;
- робота над забезпеченням експорту в інші країни «шляхами солідарності».