Заборона Польщі на імпорт агропродукції вартувала Україні $143 млн — Мінекономіки
Рішення польського уряду стосовно заборони імпорту українських сільськогосподарських товарів у квітні 2023 року обійшлось Україні в 143 мільйони доларів.
Про це повідомив заступник міністра економіки Тарас Качка на Брюссельському економічному форумі, цитує Bloomberg.
Він сказав, що Європейська Комісія «заплатить польським фермерам компенсацію ні за що… Це насправді був блеф із боку польських фермерів».
Польща та кілька інших східних країн-членів ЄС у квітні запровадили обмеження на експорт українських харчових продуктів, мотивуючи це різким падінням цін на ринку, яке завдало шкоди їхнім фермерам.
Цей крок викликав критику з боку Європейського Союзу. Зі втручанням Єврокомісії Україна отримує певне покращення, але ситуація не вирішена.
Про що йдеться?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Так, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.
Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. Ключові елементи угоди, узгодженої з Україною, передбачають:
- відкликання односторонніх заходів Польщі, Словаччини, Болгарії та Угорщини;
- виняткові заходи захисту для чотирьох продуктів: пшениця, кукурудза, ріпак, насіння соняшнику;
- пакет підтримки на 100 мільйонів євро для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах ЄС;
- розслідування щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією;
- робота над забезпеченням експорту в інші країни «шляхами солідарності».
- Поділитися: