ЄС сподівається, що Сербія і Косово досягнуть угоди щодо нормалізації відносин цього місяця

Європейський Союз очікує, що Сербія та частково визнане Косово наступного тижня досягнуть остаточної угоди щодо нормалізації відносин після того, як обидві сторони схвалили план, відомий як франко—німецька пропозиція, за якою стояв ЄС і яка також отримала підтримку США.

Про це пише Reuters.

Лідери країн мають зустрітися 18 березня в Північній Македонії, щоб обговорити впровадження плану з 11 пунктів після того, як минулого місяця домовилися, що його зміст не потребує подальших переговорів.

До цього часу обидві сторони пообіцяли утримуватися від будь-яких нескоординованих дій, які могли б призвести до відновлення напруженості на місці та зірвати ці переговори.

Що передбачає угода?

Текст угоди ніколи не оприлюднювали. Однак в ЄС заявляли, що документ включає взаємне визнання офіційних документів, збільшення фінансової допомоги та інші заходи для покращення життя людей як у Сербії, так і в Косово.

Угода не передбачає взаємного визнання Косово і Сербії, але зазначає, що Сербія не буде проти членства Косова в будь-якій міжнародній організації.

Також у документі пропонується втілити угоду про створення Асоціації муніципалітетів із сербською більшістю в Косово, яку підписали ще 2013 році.

Наразі прем’єр-міністр Косово Альбін Курті заявляє, що в Косово не може існувати моноетнічного об’єднання з виконавчою владою, а президент Сербії Александар Вучич наполягає на його створенні.

Вучич також наголошує, що Косово і Метохія, відповідно до Статуту ООН і Конституції його країни, є частиною Сербії.

Що передувало?

Напруженість між Косовом та Сербією зросла після того, як наприкінці грудня 2022 року деякі місцеві жителі на півночі республіки встановили барикади на знак протесту проти арешту колишнього офіцера поліції — косовського серба. За даними влади Косова, його підозрюють в організації нападу на офіси Центральної виборчої комісії.

Президент Сербії Александар Вучич оголосив, що, відповідно до резолюції ООН, Белград звернеться до Міжнародні сили з підтримки миру в КосовіKFOR із проханням забезпечити розгортання сербської армії та поліції на півночі Косова.

Протести на півночі Косова спалахнули ще наприкінці липня 2022 року, після того, як косовський уряд ухвалив перереєструвати номерні знаки та документи, видані в Сербії. Сербія, яка не визнає незалежності Косова та вважає його своєю територією, відповідно не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.

Зрештою, у листопаді після переговорів Сербія погодилася більше не видавати номерних знаків з позначеннями міст Косова. У використанні залишаться номерні знаки, які видали за останні три роки, але нові номери тепер не випускатимуть.