У Сербії противники діалогу з Косовом штурмували адміністрацію президента

Акція протесту проти врегулювання відносин з Косовом у Белграді, 15 лютого 2023 року
Акція протесту проти врегулювання відносин з Косовом у Белграді, 15 лютого 2023 рокуAP Photo / Darko Vojinovic

У Белграді, столиці Сербії, група протестувальників намагалися взяти штурмом будівлю адміністрації президента. Подія сталася 15 лютого, в День державності Сербії, під час акції проти нормалізації відносин із частково визнаним Косовом.

Про це повідомляє балканська служба «Радіо Свобода» та державне «Радіо Телебачення Сербії».

Акцію протесту перед пам’ятником російському царю Миколі II поблизу адміністрації президента організувала ультраправа організація «Народний патруль». Організатори закликали владу вийти з переговорів про нормалізацію відносин з Косовом — колишньою провінцією Сербії, яка проголосила незалежність у 2008 році.

У певний момент деякі учасники зняли захисну огорожу навколо будівлі та попрямували просто до головного входу в резиденцію, щоб, як вони заявили, передати свої вимоги президенту Сербії Александру Вучичу.

Натовп скандував «Сербія, росія» та «Зрада». Дехто з учасників акції мав знаки ПВК «Вагнера» та літеру «Z», яка є одним із символів російського вторгнення в Україну.

Лідер «Народного патруля» Дамнян Кнежевич заявив, що учасники протесту «віддають перевагу російській позиції» щодо Косова замість французько-німецької. Також він сказав, що ніхто в керівній «Сербській прогресивній партії» «не може вважатися сербом».

За інформацією Міністерства внутрішніх справ Сербії, у двох затриманих під час акції виявили карабіни з оптичним прицілом і кілька набоїв. «Народний патруль» підтвердив, що це їхні учасники.

Вучич заявив, що «усі, хто погрожував вбивством і побиттям, будуть притягнуті до відповідальності, згідно із законами Сербії».

За словами президента Сербії, йому невідомо, чи є протестувальники «проросійськими», але він знає, що «вони антисербські, бо роблять все проти Сербії та свого народу».

«Ті, хто думають, що можуть зруйнувати серйозну державу за допомогою погроз гвинтівкою (...), своїми зв’язками в якійсь іноземній країні, підтримкою в грошах, переважно готівкою, яку вони отримують від деяких іноземців, (...) вони ніколи не зможуть перемогти Сербію», — заявив Вучич.

Що передувало?

І президент Сербії Александар Вучич, і прем’єр-міністр Косово Альбін Курті висловили готовність працювати над європейським планом нормалізації відносин.

Ця пропозиція Євросоюзу, більш відома як французько-німецький план, була також підтримана Сполученими Штатами.

План ще не був публічно оголошений, але був представлений Белграду та Приштині у вересні та грудні 2022 року. Журналісти «Радіо Свобода» отримали доступ до документа, що може бути цим планом. Про взаємне визнання чи членство Косова в ООН у документі не йдеться.