ЄС «взяв до відома» рішення МКС про ордер на арешт путіна

У Європейському Союзу заявили, що взяли до відома й підтримують рішення Міжнародного кримінального суду видати ордери на арешт президента рф володимира путіна.

Про це йдеться в заяві високого представника ЄС, оприлюдненій 19 березня.

Наголошується, що ЄС «вітає та заохочує» подальші зусилля щодо забезпечення повної відповідальності за воєнні та інші злочини у зв’язку з агресивною війною росії проти України.

В ЄС розглядають рішення МКС як початок процесу притягнення російських лідерів до відповідальності «за злочини та звірства, які вони наказують, дозволяють або здійснюють в Україні».

Також ЄС висловив підтримку розслідуванням прокурора Міжнародного кримінального суду в Україні та закликав всі держави-члени до повної співпраці.

Зазначимо, що всі країни ЄС ратифікували Римський статут, а отже, відповідно до своїх юридичних зобов'язань, мають затримати путіна, якщо той опиниться на території цих держав.

До цього в Німеччині підтвердили, що готові заарештувати путіна, якщо той опиниться на їхній території. А Південно-Африканська Республіка (ПАР), яку президент рф може відвідати в серпні, заявила, що усвідомлює свої юридичні зобов'язання щодо ордера на його арешт.

Детальніше про рішення МКС

путіна підозрюють у незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до росії, відповідно до статей Римського статуту. Злочини були скоєні на окупованих територіях щонайменше з 24 лютого 2022 року.

«Існують розумні підстави вважати, що путін особисто кримінально відповідальний за вищезазначені злочини, за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими або через інших, за його неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими, які вчинили ці дії», — зазначили в суді.

Уповноважена з прав дітей росії львова-бєлова теж підозрюється у причетності до депортації українських дітей, відповідно до статей Римського статуту. У суді зазначають, що є підстави вважати, що вона також особисто відповідальна.

В Офісі генпрокурора України пояснили, що відтепер путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину. А ордер на арешт означає, що за межами росії путіна мають право затримати й передати до суду.

Затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут. Україна його лише підписала, але не ратифікувала.

Зеленим позначено країни, які ратифікували Римський статутWikipedia

Україна наразі встановила особи понад 16 тисяч дітей, яких депортували з окупованих територій. Наразі вдалося повернути 308 дітей.

У лютому У 2022 році Держдепартамент США створив Обсерваторію конфлікту для документування, перевірки та розповсюдження доказів дій російських військ в Україні з відкритих джерелОбсерваторія конфліктів та Єльська лабораторія гуманітарних досліджень зібрали інформацію щонайменше про 6 тисяч дітей з України віком від 4 місяців до 17 років, яких утримували або утримують у російських таборах та інших закладах після 24 лютого 2022 року.

Метою утримання, найімовірніше, є «політичне перевиховання». За даними дослідників, мережа таборів централізовано координується федеральним урядом росії.