Єврокомісія чекає від Польщі та Угорщини детальних пояснень щодо заборони на українську сільськогосподарську продукцію
Європейська комісія очікує на детальну інформацію від Польщі та Угорщини щодо причин заборони на українську сільськогосподарську продукцію. Також пропонують компенсацію для країн—членів ЄС, які могли постраждати від збільшення імпорту з України.
Про це у Брюсселі 17 квітня повідомила представниця Єврокомісії з питань сільського господарства й торгівлі Міріам Феррер, пише «Інтерфакс-Україна».
Вона зазначила, що Єврокомісія отримала листа від п’яти країн ЄС, що межують з Україною, в якому вони просять розглянути призупинення імпорту української сільськогосподарської продукції.
«Ми маємо зрозуміти причини, через які ці країни запровадили заборону на імпорт, щоб дати більш конкретну відповідь. На цій стадії зарано про це говорити, тому що про ці заходи було оголошено цими вихідними, і ми не отримали ще всіх деталей щодо вжитих заходів», — пояснила Феррер.
За її словами, Єврокомісія перебуває в контакті з державами-членами, які призупиняють імпорт української сільськогосподарської продукції, а також з українською владою, щоб оцінити вжиті заходи та легальні для них підстави й мати чітке уявлення з цього питання.
«Важливо нагадати, що торговельна політика — це ексклюзивна компетенція рівня ЄС. Тому ми говоримо, що у сфері торговельної політики ЄС односторонні дії неможливі», — наголосила Феррер.
Вона додала, що Єврокомісія вже запропонувала компенсацію розміром 56 мільйонів євро для країн, які могли відчути негативний вплив від збільшення імпорту з України. Насамперед це стосується Польщі, Болгарії та Румунії.
«У першому пакеті 56 млн євро з резерву, призначеного на агропромисловість. Це резерв, який у нас є для надзвичайних ситуацій. Зараз ми працюємо над другим пакетом, і наразі не можемо надати деталей», — пояснила Феррер.
Що передувало?
Україна експортує продукцію до ЄС через сухопутний кордон із Польщею у зв’язку з ускладненим експортом морем унаслідок повномасштабного вторгнення росії. Але часто вона залишається і продається в Польщі. Це спричинило невдоволення фермерів із Польщі та деяких інших країн, які вимагали від влади розв’язати цю проблему.
У квітні уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Мінагрополітики України відповіло, що рішення польської сторони суперечать домовленостям, і пропонує узгодити новий Меморандум про взаєморозуміння, вигідний для обох країн.
Згодом угорський міністр сільського господарства Іштван Надь оголосив про аналогічне рішення щодо заборони імпорту. А пізніше вже у Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України.
Також через наявність пестициду українське зерно заборонили у Словаччині. Перед тим словацькі посадовці скаржилися на дешеве зерно з України.