Єврокомісія тимчасово заборонила імпорт 4 агротоварів з України до сусідів. Але транзит дозволяється

Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. А втім, ці агропродукти можуть перевозитися через їхню територію транзитом.

Про це йдеться у повідомленні Єврокомісії.

ЄК наголосила, що ці обмеження — виняткові й тимчасові. А запровадили їх з огляду на виняткові обставини серйозних проблем із логістикою у згаданих 5 країнах. Обмеження набувають чинності 2 травня і триватимуть до 5 червня 2023 року.

Протягом цього періоду пшениця, кукурудза, ріпак та соняшник, які походять з України, можуть продовжувати випускатися у вільний обіг у всіх інших державах ЄС.

А на території Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини ці продукти можуть продовжувати обіг або транзит за допомогою спільної процедури митного транзиту чи відправлятися до країн або на території за межами ЄС.

Паралельно Болгарія, Угорщина, Польща та Словаччина зобов’язалися скасувати свої односторонні заходи щодо пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику та будь-якої іншої продукції, яка надходить з України.

Окрім того, Єврокомісія схвалила фінансову підтримку на 100 мільйонів євро для фермерів у п’яти країнах та подальші заходи для полегшення транзиту експорту українського зерна через «шляхи солідарності».

ЄК заявила, що готова повторно запровадити запобіжні заходи після закінчення чинного Регламенту про автономні торговельні заходи 5 червня доти, «доки триватиме виняткова ситуація». Також Єврокомісія готова розпочати оцінку ситуації на ринку ЄС для інших чутливих продуктів.

Що передувало?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.

Так, ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови та переговори» з партнерами.

Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України.