Україна висловила Польщі та ЄС протест через обмеження на імпорт агропродукції
Міністерство закордонних справ України 28 квітня передало в польське посольство та представництво ЄС ноту щодо «категоричної неприйнятності» ситуації довкола обмежень на імпорт української агропродукції.
Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко.
У міністерстві вважають, що такі обмеження не відповідають Угоді про асоціацію між Україною і ЄС та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС. За словами речника, є всі правові підстави для негайного відновлення експорту українських аграрних товарів до Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини, Болгарії та інших держав-членів Євросоюзу, а також транзиту в країни за межами ЄС.
Ніколенко розповів, що МЗС закликало партнерів «до пошуку збалансованого рішення на основі законодавства ЄС, Угоди про асоціацію та в дусі солідарності».
«Лише так можна спільно успішно протидіяти російській повномасштабній агресивній війні проти України та вже зараз зміцнювати Єдиний ринок ЄС, учасником якого стане Україна», — резюмував речник МЗС.
Про що йдеться?
Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.
Так, Польща, Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.
У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський розповів, що найближчими місяцями очікуються «складні розмови і переговори» з партнерами.
Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України. Ключові елементи угоди, узгодженої з Україною, передбачають:
- відкликання односторонніх заходів Польщі, Словаччини, Болгарії та Угорщини;
- виняткові заходи захисту для чотирьох продуктів: пшениця, кукурудза, ріпак, насіння соняшнику;
- пакет підтримки на 100 мільйонів євро для постраждалих фермерів у п'яти країнах-членах ЄС;
- розслідування щодо деяких інших продуктів, включно з соняшниковою олією;
- робота над забезпеченням експорту в інші країни «шляхами солідарності».
- Поділитися: