Єврокомісія вирішила заборонити імпорт п'яти товарів із України. А країни ЄС мають скасувати односторонні обмеження

У ЄС досягли компромісу щодо імпорту української агропродукції. Єврокомісія вирішила заборонити ввезення з України п'яти товарів.

Про це повідомляє польське видання RMF.

Ідеться про імпорт пшениці, кукурудзи, ріпака, соняшника та соняшникової олії. За даними видання, імпорт цих товарів становить 90% всього імпорту з України до ЄС.

Натомість Єврокомісія вимагає, щоб країни скасували односторонню блокаду імпорту. Ідеться про Польщу, Угорщину, Словаччину, Болгарію та Румунію.

Також Європейська комісія проведе розслідування щодо молока, мʼяса птиці та яєць із України. Заборону на ввезення цих товарів просуває Польща. Якщо ж виявлять порушення імпорту, тоді комісія поверне мита на ці товари.

Також ЄС виділить 100 мільйонів євро на підтримку фермерів у п’яти країнах. Із них Польща отримає майже 40 мільйонів євро.

Водночас у ЄС продовжили ще на рік призупинення мит і квот на імпорт із України, щоб допомогти її економіці під час війни з рф. Це рішення набуде чинності у червні 2023 року.

Про проблеми з імпортом

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мали б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт. Так, уряд Польщі вирішив до 30 червня заборонити імпорт сільськогосподарських товарів з України. Аналогічне рішення ухвалили в Угорщині.

Міністерство сільського господарства Словаччини ще до цього заборонило перероблення та введення до кормового й харчового ланцюгів українського зерна через наявність у ньому пестициду, який заборонений у ЄС. А словацька влада обіцяла захистити внутрішній ринок від дешевого зерна з України.

У Болгарії заявили, що також розглядають заборону на імпорт зерна з України, адже через обмеження Польщі та Угорщини побоюються, що продукція з України накопичиться в них.

Згодом президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн надіслала листи п’ятьом країнам — Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччині та Угорщині — з пропозиціями щодо розв’язання проблем імпорту українського зерна. Зокрема, Єврокомісія вирішила виділити додаткові 100 мільйонів євро допомоги фермерам, які зазнали збитків.

Водночас Україна домовилася про збереження транзиту зерна з УгорщиноюСловаччиноюПольщеюРумунією та Болгарією.