Юні орли та молоді вовчиці: репортаж з концерту Винника на підтримку «аграріїв» та Поплавського

Вакарчук, актори «Студії 95 квартал», шоумени Притула, Тищенко та Скічко — на цих парламентських виборів як ніколи велика кількість артистів хоче потрапити до Ради. Вони дають безкоштовні концерти і заперечують усі закиди про політичну агітацію. 

Але є і вічний гравець на передвиборчому полі — Михайло Поплавський, який очолює «Аграрну партію України». Цього разу він вирішив використати свій головний козир, підтримку Олега Винника, та разом розпочати тур містами України. 

Журналістка Громадського спробувала декілька годин побути молодою вовчицею і юною орлицею, і поїхала на концерт до Фастова. 

Хто такий Винник?

— А у вас сьогодні в місті щось буде? Звідки це музика грає?

— Концерт Винника, — засоромлено відповідає продавчиня овочів і фруктів одразу біля залізничного вокзалу Фастова.

— А ви йдете?

— Як зберу товар, то хотілося б піти. Я люблю і слухаю всі його пісні.

Фастів — місто неподалік Києва. І округ, де колись Михайло Поплавський балотувався по мажоритарці. Тому саме звідси він вирішив розпочати свій передвиборчий тур містами України.

Нині ж тут балотується інша кандидатка в депутати — Інна Костиря, проректорка Київського національного університету культури і мистецтв.Її невеликі агітаційні плакати розвішені по всьому місту разом із запрошеннями на концерт Винника та Поплавського. Кольори та стиль оформлення схожі на «Слугу народу», але ні, вона — самовисуванка.

Не помітити ці яскраві плакати з анонсом концерту на обдертих парканах, ущент вклеєних оголошеннями про пошуки роботи та житла, неможливо.

Хоча можна обійтися і без них, достатньо просто йти на звук.

Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське
Афіша у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Що ближче до площі, де має відбутися концерт, то краще чути музику. За три години до початку будівельники неподалік площі кладуть плитку на доріжці, музиканти роблять саундчек. Усім відомі музичні мотиви чергуються з рекламою партії. На величезному екрані, що встановлений на сцені, показують відео з пшеничними полями та молодим Поплавським.

— Дівчата, а чого така велика сцена на площі? Має щось відбутися?

— Концерт Винника. Але ми не підемо, ми таке не слухаємо, — сміються школярки і швидко тікають.

На площі перед сценою пусто, лише декілька кремезних чоловіків у чорних окулярах і декілька — в офіційних костюмах.

Центральну дорогу ще не перекрили, час від часу їздять маршрутки. На тротуарі стоять агітаційні намети від «Батьківщини» та автобуси з безкоштовним проїздом, обклеєні агітацією мажоритарника-самовисуванця Руслана Сольвара.

— Ще позавчора почали робити цю сцену. По верхах лазили. Кажуть, хороший концерт має бути, — розповідає жінка з намету Сольвара.

— На тих виборах усе сфальсифікували, бачте, тепер потрібно старатися.

— Юлю треба підтягнути, без неї діла не буде,— долинає розмова з намету «Батьківщини».

Згодом з’являються і представники «Аграрної партії України». Жінки стають у коло, уважно слухають інструкції, як правильно роздавати агітаційний матеріал.

— Розділіться по різних палатках і нагадуйте про концерт.

Кожна отримує по 200 гривень і починає працювати. Чоловіки в цей час збирають для них намети.

Близько 16-ої години неподалік сцени з’являється фастівчанка Лариса. Вона вдягнена в бузковий костюм, на плечі міцно тримає сумку темнішого кольору.

— Хто такий Винник?

— Ну його по телевізору постійно показують. Концерт його тут буде.

— А ви прийдете?

— Я вже прийшла.

Підготовка до агітаційного концерту Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Ми вийшли з села

У коридорі Будинку культури фарбуються дівчата. Вони старанно затоновують шкіру, підмальовують очі — за декілька годин потрібно виходити на сцену.

Натомість у світлому та просторому холі з великими скляними люстрами на стелі вже все готово до брифінгу Поплавського та Винника. Виставлений банер партії, світло, стійка для мікрофонів, грає музика, неначе після першого столу на весіллі — весела, але не настільки, щоб уже знімати підбори і танцювати.

— У нас не часто буває, щоб так багато преси зібралося, — каже журналіст місцевого видання.

Трохи пізніше від запланованого часу з’являються артисти в оточенні охорони. Вони одразу ж фотографуються з мажоритарницею Інною Костирею, яку вирішили підтримати.

— Ми з Олегом вийшли з села, — починає Поплавський. — Заради наших батьків, заради нашого майбутнього села, заради того, щоб українські села, як казав Олег Винник, стали європейськими. Ми за це сьогодні починаємо всеукраїнський тур з прекрасного міста Фастова, — урочисто каже Поплавський і передає слово Виннику.

— Якщо говорити про аграріїв, то для мене — це не політика, а наше життя, без цього нашої країни не може бути, — каже Винник. Поплавський у цей час задоволено киває головою в такт його слів.

Прес-конференція Олега Винника (праворуч) та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

До вікон холу, де відбувається брифінг, заглядають діти. Вони через скло на телефон знімають зірок. Поряд ходить і поліція.

— У першу чергу, я підтримую Михайла Михайловича тому, що я довіряю йому як людині слова, бізнесу, справи. Я знаю його немалий час. Я хочу, щоб ця людина зайшла достойно в Раду. Я вважаю, що нашої Ради без аграріїв не має бути взагалі.

Поки Поплавський переконує не вірити попереднім рейтингам, бо ж його партія буде змагатися за друге, а в ідеалі за перше місце, а Винник розповідає про європейські села та бажання, аби українці жили на своїй землі, на вулиці починають збиратися люди на концерт.

Під будинком культури бігають діти з розфарбованими обличчями, солодкою ватою і повітряними кульками від «Аграрної партії».

Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське
Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Каньє Вест приїде

Концерт затримують рівно на півгодини. Люди чекають, але ще не нервують. Щоправда, до сцени вже не дістатися, там усе щільно заповнено фанатами.

З’являються і усміхнені жінки з фан-клубу Олега Винника. З собою мають квіти і прапор із зображенням кумира.

— Для нас це можливість відвідати ще не один концерт Олега Винника. Ми не боїмося, що Олег перейде в політику. Я впевнена, що творчість для нього — це головне, він не може жити без сцени і пісень, — розповідає Валерія Барон, організаторка-адміністраторка офіційної фан-групи Олега Винника «Многосчастьевск».

— І для мене виступ артиста на заході якоїсь партії — це ще не привід прийти і проголосувати за неї.

Жінки з фан-клубу Олега Винника у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 року. Лідерка фан-клубу Валерія Барон — в центріОлеся Біда/Громадське

Утім першим під запалювання бенгальських вогнів виходить Поплавський. У піджаку, що переливається й виблискує, і в темних окулярах. Починає Михайло Михайлович культовим «Юним орлом». Все за класикою, так само як і декілька років тому в ефірі Першого національного, навіть оплески та сміх, що лунає з колонок, той самий.

Виступ Михайла Поплавського на агітаційному концерті у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське
Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Після декількох пісень Поплавський визнає, що сьогодні він — не головна зірка. Каже, що лише на розігріві.

— А, може, Винник і не вийде…, — провокативно з посмішкою каже Поплавський у перерві між піснями. 

— Ну здрастє, — чути з натовпу. 

— До нас скоро і Каньє Вест приїде, — долинає від молоді, яка пробивається вперед через натовп.

Поплавський співає декілька пісень. Жінки зі сльозами на очах віддано слухають і підспівують тій, що про батьків.

Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське
Виступ Михайла Поплавського на агітаційному концерті у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Остання пісня — і з’являється Винник. Атмосфера й настрій стрімко змінюються. Старші жінки, які сиділи на парапеті біля клумби, встають.

— Кого більше любите — Винника чи Поплавського?

— Ми вже старі, щоб когось любить, — каже Галина Семенівна.

— Молодого ми любимо, — додає її подруга Валентина Миколаївна.

Потім Галина Семенівна все-таки засоромлено зізнається:

— Винника, канєшно, ми любимо.

— А голосувати за кого будете?

— А це секрет, ми не скажемо.

Біля паркану, що відгороджує прихильників від сцени, стоять переважно жінки, ані сантиметру вільного. Вони знімають усе на телефони і підспівують кожній пісні.

Одна з прихильниць навіть паралельно говорить по телефону і співає.

Варто Виннику підняти палець — і перед ним уже океан рук.

— Передайте йому, що я його абажаю!

— «Ніно»! Давайте «Ніно»!

— «Вовчицю»!

Виступ Олега Винника на агітаційному концерті у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське
Агітаційний концерт Олега Винника та Михайла Поплавського у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Фанатки з першого ряду кричать у сподіванні, що Винник їх почує. І той або відчуває, або й чує, але бажання виконує — співає і «Ніно», і «Вовчицю».

— Не пускають, мене не пускають. Он моя маленька внучка там і донька, їх пустили, — розповідає багатодітна мама, фастівчанка Віта, і водночас підспівує артисту.

— А за «Аграрну партію» будете голосувати?

— Да, чесно.

Що далі від сцени, то настрої виборців змінюються.

— Будете голосувати за «Аграрну партію»?

— Ні, я буду за «Слугу народу», — каже фастівчанка Ніна. — А сьогодні прийшла просто на концерт.

— А ви кого більше любите — Винника чи Поплавського?

— Ні, я за іншу партію, не за аграрну, — додає подруга Ніни.

Виступ Олега Винника на агітаційному концерті у Фастові, Київська область, 4 липня 2019 рокуАндрій Новіков/Громадське

Темніє, Олег Винник уже встиг змінити одяг, фанатки — втомитися, але концерт триває. Лише поодинокі прихильники починають розходитися.

— Обвішаю ним усю-усю стіну в кімнаті.

— А ти набрала плакатів?

— Є трохи, — задоволенокаже жінка, показує на наповнений чорний пакет і прямує в протилежну сторону від центральної площі міста.

А Лариса в бузковому костюмі, яка першою прийшла на концерт, і далі віддано слухає свого улюбленого співака.