З Афганістану хочуть евакуюватися ще приблизно 90 українців, але літак не може вилетіти з країни — МЗС
Ще приблизно 90 українців афганського походження та члени їхніх родин очікують на евакуацію з Афганістану, де владу захопив «Талібан». Проте поки що український літак не може вилетіти з країни.
Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко, а також міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, якого цитує агентство «Інтерфакс-Україна».
Ніколенко розповів, що зараз посольства України в Таджикистані та Пакистані формують список українських громадян, які хочуть евакуюватися з Афганістану.
Крім того, посольства та причетні відомства працюють над можливими шляхами безпечної евакуації. Також у МЗС запевняють, що взаємодіють з іноземними партнерами.
Кулеба зазначив, що зараз Київ працює над організацією другого рейсу з Афганістану.
«Але найбільша проблема в тому, що в нас є борт, який там розміщується й не може вилетіти. Теоретично, в якийсь момент йому вдасться полетіти, але чи зможе новий український літак туди прибути — це поки що запитання без відповіді, і відповідь на нього залежатиме від стабілізації ситуації в Афганістані», — сказав Кулеба.
Він також розповів, що українська сторона буде готова брати на вільні місця громадян іноземних держав, зокрема з Афганістану, як це вже робила під час першого евакуаційного рейсу.
Нагадаємо, першим рейсом прилетіли 79 людей. Це українці, громадяни інших держав, проте більшість із них — громадяни Афганістану, які просили про евакуацію. Дев'ятеро з них уже попросили про статус біженця в Україні.
Що відбувається в Афганістані?
З травня 2021 року в Афганістані тривають активні воєнні дії. Вони почалися після оголошення США про виведення військ з Афганістану, де ті перебували понад 20 років: спершу — для стримування «Талібану» й боротьби з терористами, які здійснили напади на США, потім — для укріплення безпеки країни.
Виведення американських військ є передумовою початку мирного процесу, про який сторони в Афганістані домовилися ще в лютому 2020 року за посередництва США. Згідно з умовами тієї угоди, після виведення іноземних військ з Афганістану таліби й Кабул повинні були розпочати внутрішній діалог для політичного розв'язання свого протистояння.
Уряд Афганістану побоювався, що відсутність американських військ у країні розв'яже руки «Талібану» й призведе до поступового захоплення країни бойовиками, що, власне, і сталося.
15 серпня таліби захопили Кабул, увійшли в президентський палац і планують найближчим часом оголосити про створення Ісламського Емірату Афганістан. Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу. А президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни.