За крок від холери. Які інфекції, крім російської окупації, нищать Маріуполь
Брак питної води, проблеми з каналізацією, гори сміття та стихійні поховання вбитих — усе це спричиняє побоювання щодо можливих спалахів інфекційних хвороб у Маріуполі. Про холеру в місті почали говорити ще у травні. А спека й антисанітарія лише сприяють хворобам та їхньому поширенню. Як нині живе Маріуполь і чи загрожує тамтешній спалах холери епідемією по всій Україні — у матеріалі hromadske.
Брудна вода, каналізація та фекалії
Микола вирішив їхати з Маріуполя наприкінці травня. Місто тоді вже не обстрілювали, але він розумів — почнуться інфекції. Поширення чогось схожого на дизентерію чоловік спостерігав на початку березня у підвалі спортивного магазину, де переховувалися люди.
«Там не було жодної дезінфекції, не було нормальної питної води, але хворобу вдалося локалізувати. Підтверджень, що це точно дизентерія, нам теж ніхто не надавав — лікарів не було, як і лабораторій, що могли би провести дослідження», — розповідає Микола.
Перед початком літа, коли вже значно потепліло, в Маріуполі стало нестерпно смердіти. Повсюди були гори зі сміттям, а собаки почали розривати могили тих, кого ховали просто біля будинків.
«Навіть пакети з фекаліями люди викидали просто з вікон на вулицю», — розповідає Микола. Через погану воду в декількох його знайомих сильно боліли животи, один чоловік помер. Проте нині люди радіють від того, що вже принаймні на їхні голови не падають бомби.
«Люди там порівнюють своє життя вже не з тим, яким воно було до 24 лютого, коли вони мали квартири, нормальну каналізацію, гарячу воду, могли купувати продукти. Тепер вони порівнюють своє життя з тим, як вони сиділи у підвалах під бомбардуваннями й не знали, чи наступної хвилини ще будуть живі», — каже Микола.
Нині у місті помінялося небагато. Ситуація з водою лишається критичною, розповідає hromadske радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. У Лівобережному районі, за його словами, взагалі немає водопостачання. Питну воду по місту розвозять раз на тиждень, на всіх її не вистачає.
Що таке холера
Холера — інфекційне захворювання, викликане бактерією Vibrio cholerae. Збудник поширюється через забруднену воду та їжу. Хворий під час холери блює і має діарею. Такі симптоми можуть з'явитися вже за кілька годин після зараження. Без лікування людина може померти протягом декількох годин — усе тому, що організм втрачає рідину. Але якщо хворобу почати лікувати вчасно, летальність становить менше ніж 1%.
«Основний фокус у лікуванні холери — на регідратаційні розчини, які замінюють втрачену рідину, — каже hromadske головний санітарний лікар України Ігор Кузін. — Що стосується кількості цих розчинів, вони є на рівні областей, існують національні фармацевтичні виробники, які можуть виготовляти їх у великих обсягах. Ці розчини зазвичай використовуються під час надання будь-якої медичної допомоги, тому кожна область має такі запаси».
Крім того, від холери є також вакцина. Але, за словами Кузіна, імунітет, який набуває людина після щеплення — 80-82%, і згасає він упродовж року. Тож, аби зменшити ризик зараження, вакцинують зазвичай лише медиків, які контактують із такими хворими.
Проблема з лабораторіями
Офіційно в Маріуполі поки не зареєстрували жодного випадку холери. Однак міський голова Вадим Бойченко заявляв, що холера й дизентерія у місті вже є, проте окупаційна влада це приховує. А втім, пробу води на наявність холерного вібріона брати нікому — лабораторії не працюють, каже співрозмовниця hromadske, яка нині мешкає в Маріуполі. Але російські окупанти, за словами радника мера Андрющенка, за останній тиждень усе-таки обмежили свої контакти з маріупольцями.
«Ймовірно, вони вважають, що рівень загрози високий, хоча публічно цього не визнають. Пацієнтів зі схожими на холеру симптомами побільшало — приблизно 10-15 людей на день звертаються з такими скаргами. Щось точно є, але що саме — невідомо. Найбільш критична пора для холери — липень, невдовзі ми побачимо, чи справді це так».
Локальні спалахи
Найчастіше спалахи холери трапляються через інфекцію у воді. Сучасні методи очищення каналізаційних відходів зменшили поширення інфекції у світі. Вона трапляється в деяких країнах Африки, Південної Азії та Гаїті. Проте стихійні лиха чи війни часто тягнуть холеру за собою. У Всесвітній організації охорони здоров'я раніше заявляли — через те, що в Маріуполі вода змішалася з каналізаційними стоками, ризики виникнення холери доволі високі.
Причин хвилюватися більш ніж достатньо, каже лікар Ігор, який виїхав із Маріуполя (ім’я змінене з міркувань безпеки). Адже у місті — повний букет того, що спричиняє інфекцію. «Така спека лише підсилює всі ці проблеми. Якщо холери в місті ще нема, то воно за один крок від неї», — каже лікар. Увесь наступний тиждень за прогнозом погоди в Маріуполі буде спекотно — до 30 градусів за Цельсієм.
Якщо холера все-таки є і перекинеться за межі Маріуполя
В Україні нині 3,5 тисячі ліжок для лікування хворих на холеру. Якщо інфекція вийде за межі Маріуполя, великої загрози для підконтрольних Україні територій це не становитиме. Однак у самому Маріуполі лишається понад сто тисяч людей. І дуже мало лікарів на таку кількість мешканців: частина виїхала на підконтрольну Україні територію, інших, за словами маріупольця Миколи, росіяни депортували в напрямку окупованого Донецька. Туди вивезли й сучасне медичне обладнання.
«Це інший бік загрози, у разі виникнення епідемії холери в місті людей буде нікому лікувати», — пояснює радник мера Петро Андрющенко.
А втім, співрозмовниця hromadske, яка залишається в Маріуполі, каже, що лікарі в місто поступово повертаються: «Повернувся наш терапевт, гінекологи, відкрилася третя лікарня».
Попри те, що холера стрімко поширюється, за нормальних умов спалах можна швидко локалізувати, зазначає головний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Щороку з 1 червня система епіднагляду в Україні переходить у посилений режим — фахівці проводять дослідження водойм і беруть аналізи у людей, які хворіють на гострі кишкові інфекції, а також перевіряють продукти та стічну воду.
«Від початку літа лікарняна й епідемічна системи переведені в режим готовності. Ми розраховуємо на те, що будь-який спалах — буде він пов'язаний з Маріуполем чи ні — ми зможемо швидко локалізувати. Шанси того, що ми зіткнемося з масштабними спалахами холери на підконтрольних Україні територіях — мінімальні», — каже Кузін.
Крім того, за словами Кузіна, Україна раніше вже переживала невеликі спалахи холери. Так, у 2011 році хвороба ширилась у Маріуполі: джерелом інфекції вважали викиди каналізаційних стоків у річку Кальміус біля «Азовсталі», де місцеві ловили рибу. Тоді холера все ж вийшла за межі міста — її виявляли на території Запоріжжя, Бердянська та Мелітополя.