За нецензурну лайку — штраф або арешт. Парламент Вірменії проголосував за нову (тимчасову) статтю Кримінального кодексу
Парламент Вірменії — Національні збори — в п’ятницю, 30 липня, ухвалив закон про криміналізацію нецензурної лайки, який діятиме принаймні до кінця 2021 року. За лайку тепер передбачені штраф до трьох мільйонів вірменських драмів (165 тисяч гривень) або арешт до трьох місяців.
Про це повідомили «Радіо Азатутюн» і «Арменпресс».
Як пояснив керівник парламентської комісії з державно-правових питань Володимир Варданян, кілька років тому у Вірменії декриміналізували наклеп і образи. «І це було добре, але тепер ситуація змінилась, у соціальних мережах образи скрізь, а вони [поправки] криміналізують не образу й наклепи, а нецензурну лексику», — додав депутат.
Деякі опозиційні депутати висловили сумніви, чи не будуть правоохоронні органи надто широко трактувати поняття «лайки» — навіть цитували словникове визначення. На це Варданян заявив, що «кожен громадянин може дуже добре відрізняти нецензурну лексику й інші образи».
Поправки передбачають додання до Кримінального кодексу статті 137.1 «Тяжка образа». Вона передбачає штраф від 100 до 500 тисяч драмів (5,5-27,5 тисячі гривень) за «нецензурну лексику або образу гідності особи іншим украй непристойним способом».
Публічна тяжка образа — тобто висловлена в інтернеті або на адресу журналіста, політика чи держслужбовця — може тягти за собою штраф у 0,5-1 мільйон драмів (27,5-55 тисяч гривень). А за повторний такий злочин передбачений ще більший штраф — 1-3 мільйони драмів (55-165 тисяч гривень) або арешт на від одного до трьох місяців.
Володимир Варданян підкреслив, що поправки до Кримінального кодексу Вірменії будуть діяти до 2022 року, після чого набуде чинності нова його редакція. «Якщо за цей рік ми зможемо досягти результатів [у боротьбі з нецензурною лайкою], не буде необхідності вносити відповідні зміни в новий Кримінальний кодекс», — додав він.
В Україні в липні 2019 року тодішня народна депутатка від «Блоку Петра Порошенка» Ольга Богомолець зареєструвала проєкт закону про «дематюкацію мови», який передбачав штраф для ЗМІ та публічних осіб, які лаяться, або й арешт до 15 діб. Але ініціативу тоді так і не підтримали: законопроєкт Богомолець відкликала після критики.