Загострення біля кордонів: Росія направила понад 50 літаків та 15 кораблів для військових навчань у Чорному морі

Міністерство оборони Росії заявило, що для проведення військових навчань в акваторіях Чорного моря задіяли понад 50 літаків та перебазували 15 літаків Каспійської флотилії. Раніше для проведення навчань РФ обмежила рух військових кораблів інших країн у Чорному морі ㅡ в МЗС України наголошують, що це незаконно.

Про це повідомляє «Интерфакс» з посиланням на пресслужбу Південного військового округу РФ.

У Міноборони РФ заявляють, що задіяли для навчань над акваторіями Чорного моря понад 50 винищувачів, бомбардувальників і штурмовиків, зокрема винищувачі Су-27СМ, Су-30СМ, бомбардувальники Су-24М і Су-34, а також штурмовики Су-25СМ3.

Військові літаки мають виконати ракетні пуски та бомбардування морських цілей.

У Росії заявляють, що у ході навчання штурмовики Су-25СМ3 зі Ставропольського краю перебазували на аеродроми окупованого Криму, а ескадрилью Су-25СМ3 з Криму було перебазовано на полігон «Ашулук» в Астраханській області.

Окрім того, у Південному військовому окрузі РФ заявили, що загін з 15 кораблів Каспійської флотилії вже пройшов під Кримським мостом по Керченській протоці і зайшов в Чорне море. У складі загону є три артилерійських і вісім десантних катерів, а також судна забезпечення.

Командування об'єднаних сил Збройних сил України раніше повідомляло, що українські артилерійські та танкові резерви також провели навчання вздовж межі з тимчасово окупованим Кримом.

Допомога США

Раніше у Міноборони США заявили, що планують відправити свої кораблі до Чорного моря, щоб підтримати Україну та подати сигнал Росії, що Сполучені Штати уважно стежать за збільшенням кількості російських військ в окупованому Криму та на кордонах із Україною.

Однак пізніше це рішення скасували. За даними Reuters та турецького інформагентства Anadolu, американські чиновники направили до Туреччини запит про направлення двох своїх кораблів у Чорне море (згідно з конвенцією 1936 року, США повинні завчасно повідомити про це).

Однак Штати кажуть, що Туреччина, можливо, неправильно зрозуміла запит, адже Вашингтон часто повідомляє Анкарі про можливий прохід кораблів, але не обов'язково звернення означає, що це станеться. Такий запит просто гарантує, що в разі потреби кораблі вже мають дозвіл.

Водночас, за даними видання Politico, Пентагон скасував потенційний транзит Чорним морем двох есмінців через побоювання стосовно ескалації конфлікту між Росією та Україною.

Загострення біля кордонів

Останніми тижнями про підвищення військової активності з боку Росії заявили чимало українських та західних посадовців. Так, про це говорив Головнокомандувач Збройних сил Руслан Хомчак, Головне управління розвідки Міністерства оборони та президент Володимир Зеленський.

Розвідка, зокрема, повідомила, що Росія готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі. Не виключають там і спроби просування російських окупаційних військ углиб території України. У Росії заявляють, що війська перекидають через нібито загрозу НАТО.

На тлі підвищення військової активності Росії Україна провела кілька консультацій із державами-партнерами (зокрема, президент США Джо Байден зателефонував Зеленському), а посли країн НАТО провели термінове засідання.

НАТО, міністри закордонних справ «Великої сімки» вимагають Росію припинити дії біля кордонів з Україною. Західні партнери також заявляють про підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.

Натомість Зеленський вважає, що Джо Байден «має зробити більше» для підтримки: надати зброю, гроші та сприяти вступу України до НАТО. А голова Офісу президента Андрій Єрмак просить розмістити в Україні американські зенітно-ракетні комплекси Patriot.