Захід має допомогти Україні підвищити енергетичну безпеку на тлі проблем з російським газом — глава дипломатії ЄС

Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що ЄС і США мають допомогти Україні гарантувати її енергетичну безпеку на тлі високих цін та проблем з постачанням газу з Росії.

Про це йдеться в його блозі, опублікованому за день до Енергетичної ради ЄС-США, яка має пройти в 7 лютого у Вашингтоні.

«У той час, як ми прагнемо досягти власних енергетичних та кліматичних цілей ЄС і підвищити нашу стійкість, ми повинні зробити те ж саме для України», — написав Боррель.

За його словами, сьогодні Україна вже краще підготовлена ​​до будь-якого конфлікту з погляду енергетичної безпеки.

Водночас Боррель переконаний, що справжню енергетичну безпеку можна гарантувати лише збільшенням інвестицій у вітчизняні відновлювані джерела енергії та покращенням зв'язків із ринком ЄС.

Він також зазначив, що наразі ціни на газ у ЄС у 6-10 разів вищі, ніж рік тому — це впливає на ціни на електроенергію і вже призвело до зростання інфляції наприкінці 2021 року.


Газова криза у Європі

Наприкінці 2021-го у Європі відбувалося рекордне зростання ціни на газ. Наприклад, за даними британської біржі ICE, 21 грудня 2021-го вартість блакитного палива перевищила 2000 доларів за тисячу кубометрів. Щоправда, у січні ціни суттєво зменшилися — до менш ніж 900 доларів за тисячу кубометрів.

Через рекордні ціни на газ деякі підприємства були змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалювали програми підтримки населення й бізнесу.

Причин стрімкого зростання цін називали декілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу.

Bloomberg, посилаючись на джерела, писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».

На тлі цього Сполучені Штати розробляють план допомоги Європі, якщо Росія заблокує постачання газу.


На думку Борреля, європейсько-американська рада 7 лютого у Вашингтоні дасть можливість ще краще скоординувати реформи енергетичного ринку напередодні синхронізації України з європейською електромережею, запланованою на 2023 рік.

Про яку раду йдеться?

Енергетична рада ЄС-США, яка має відбутися 7 лютого у Вашингтоні, ставить за мету створення «Трансатлантичного альянсу зелених технологій» у галузі інновацій та розгортання ключових екологічно чистих енергетичних технологій у всьому світі.

Йдеться, зокрема, про виробництво теплових помп і удосконалених лічильників, довготривале зберігання енергії шляхом складання кодексів, визначення стандартів, розвитку сертифікації тощо.

«Завтра [7 лютого] ми разом працюватимемо над цим широким порядком денним, надсилаючи потужний сигнал тим, хто прагне розділити нас», — написав Боррель.