«Закарпаття в обмін на російську вакцину»: словацький прем'єр невдало пожартував про домовленості з Росією

Прем'єр—міністр Словаччини Ігор Матович невдало пожартував під час інтерв'ю щодо закупівлі російської вакцини. Він заявив, що нібито пообіцяв Росії Закарпаття в обмін на вакцину. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба відповів, що такі заяви руйнують дружні стосунки України та Словаччини.

Про це він сказав в ефірі Radio Expres.

Так, ведучий пригадав про перемовини Словаччини з Росією щодо вакцини проти COVID-19. Журналіст запитав, що Матович пообіцяв росіянам в обмін на препарати, на що той відповів: «Закарпатську Україну».

Одразу ж після цього прем'єр наголосив, що це був жарт, а також зазначив, що існує думка, що домовленості з Росією автоматично означають зраду Словаччини.

«Як ви думаєте, що я їм обіцяв? Я їм нічого не обіцяв, вони нічого від мене не хотіли», — сказав Матович, і додав, що його завдання полягає в тому, щоб надати словакам безпечну вакцину.

На необачний жарт Матовича відреагував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«Нехай обміняє на кілька регіонів Словаччини. Прикро, що своїми некоректними висловлюваннями словацький прем’єр псує надзвичайно дружні та щирі відносини між Україною та Словаччиною», — написав український міністр.

Доповнено: Через жарт Матовича посол України Юрій Мушка відвідав Міністерство закордонних справ Словаччини. Під час візиту посадовець висловив занепокоєння словами словацького прем'єра.

«Спутник V» та Словаччина

На початку березня стало відомо, що Словаччина домовилася із Росією щодо закупівлі вакцини проти COVID-19 «Спутник V». А вже 1 березня країна отримала партію з 200 тисяч доз російських препаратів. Загалом Словаччина має отримати 2 мільйони вакцин «Спутник V».

Прем'єр-міністр країни назвав придбання російських препаратів правильним кроком. Він заявив, що «COVID-19 нічого не знає про геополітику».

Як пише Euractiv, не всі політики у Словаччині схвально оцінили домовленості із Росією. Ця угода призвела до політичної кризи в країні. Зокрема, дві політичні партії заявили про можливий вихід із правлячої коаліції.

Що відомо про «Спутник V»?

Цей препарат розробили в Національному дослідницькому центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії. Його схвалили до використання одразу після завершення другого етапу клінічних досліджень у серпні 2020-го, що суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань.

У вересні претензії до даних другого етапу клінічних випробувань вакцини висловила міжнародна група науковців (детальніше читайте в нашому матеріалі).

Уже після оголошення про готовність вакцини в Росії розпочали останній, третій етап клінічних досліджень, але паралельно з цим розпочали вакцинацію населення. Ба більше, творці вакцини відмовилися вводити добровольцям плацебо в межах третього етапу досліджень. На думку фахівців, це фактично означає провал дослідження.

А втім, 2 лютого в авторитетному медичному виданні The Lancet вийшла стаття про проміжні результати третього етапу досліджень «Спутника V». Наведені в ній дані свідчать, що російська вакцина справді дієва, але питання до коректності проведення випробувань (зокрема згадане викривлення добірки, а також відсутність протоколу щодо тестування учасників випробування) все ж залишаються.