Заявка України про вступ до НАТО стала несподіванкою для адміністрації Байдена — Politico
Подання Україною заявки на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку стало несподіванкою для адміністрації президента США Джо Байдена.
Про це з посиланням на двох американських посадовців пише Politico.
За даними видання, раніше деякі союзники колишнього президента США Дональда Трампа намагалися переконати Україну взяти на себе зобов’язання не вступати в НАТО, щоб «заспокоїти» володимира путіна, хоча у Сполучених Штатах вважали, що росія все одно збирається розв'язати повномасштабну війну.
Коли ж президент України Володимир Зеленський оголосив про подання заявки на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку, думки у Сполучених Штатах щодо цього розділилися.
Американський конгресмен, співголова Групи підтримки України у Конгресі США Майк Квіглі наголосив, що боротьба України є прикладом, для чого взагалі було створено НАТО.
«Після Другої світової війни ми визнали, що авторитарному режиму не можна дозволити знищити демократичну країну. Я думаю, що ми маємо це підтримати», — заявив він.
Водночас спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі відповіла більш стримано: на запитання, чи підтримує вона вступ України до НАТО, Пелосі зазначила, що підтримує «гарантії безпеки» для Києва.
«Ми дуже віддані демократії в Україні. Виграймо цю війну. Але я була б за те, щоб вони мали гарантії безпеки», — сказала Пелосі.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван вважає, що процес вступу України до НАТО «потрібно розпочати в інший час», а зараз найкращий спосіб підтримати Україну — це практична допомога на місцях.
Прямої відповіді, чи готовий Альянс прийняти Україну не давав і генсек організації Єнс Столтенберг. Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк пояснив, що існують певні процедури. Проте зараз і НАТО, і ЄС, «переосмислюють свої концепції, свої позиції, свою надмірну бюрократію», зазначив Подоляк.
Заявка на членство до НАТО
Президент Володимир Зеленський 30 вересня заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку. Зробив він це після того, як глава рф володимир путін оголосив про анексію чотирьох областей України: Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської. У 2014 році росія анексувала АР Крим.
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. До 24 лютого українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй план дій України щодо членства в Альянсі (ПДЧ) — цей етап передує вступу в організацію.
Після повномасштабного вторгнення рф до України Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.
Зрештою в серпні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.