У Білому домі вважають, що заявку України на вступ до НАТО слід розглядати «в інший час»

У Білому домі заявили, що процес вступу України до НАТО «потрібно розпочати в інший час». Таку думку озвучили після того, як Україна подала заявку на вступ до Альянсу в пришвидшеному порядку.

Про це заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, якого цитує CNN.

«Зараз ми вважаємо, що найкращий спосіб підтримати Україну — це практична допомога на місцях в Україні, і що процес у Брюсселі слід розпочати в інший час», — сказав він.

А втім, Салліван наголосив, що США, як і раніше, підтримують політику відкритих дверей НАТО, і додав, що будь-яке рішення щодо членства в Альянсі приймається між 30 союзниками та країнами, які прагнуть приєднатися.

Перед цим подачу Україною заявки на вступ до НАТО прокоментував генсек організації Єнс Столтенберг. Фактично він ухилився від прямої відповіді, чи підтримує цей крок, і зазначив, що НАТО не вступає у війну з росією.

Водночас міністри закордонних справ Литви, Латвії, Естонії та Канади заявили, що підтримують якнайшвидший вступ України до НАТО.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський 30 вересня заявив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО за процедурою, яка «відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти», тобто у пришвидшеному порядку.

Для вступу країни до НАТО необхідне схвалення всіх членів Альянсу, яких наразі 30.

Що дає вступ у НАТО?

Найбільш актуальна для України перевага — це колективний захист. Стаття 5 договору НАТО передбачає, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили.

Крім цього, членство в Альянсі передбачає регулярні спільні навчання, обмін розвідувальними даними, втілення стандартів Альянсу у сфері безпеки, нові можливості у розвитку озброєння тощо.

А яка процедура?

Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу: ця процедура зараз триває щодо вступу Фінляндії та Швеції. У 1999 році в Альянсі схвалили механізм плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програми з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

До 24 лютого українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй цей план, але не отримувала. Після повномасштабного вторгнення рф до України Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.

Зрештою в серпні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.