Хорватська мрія: що варто знати про балканців у фіналі Чемпіонату світу
Після перемоги у півфіналі над англійцями 4—мільйонна Хорватія не спала всю ніч. Адже для балканців це перший в історії вихід до вирішального матчу світової першості. 15 липня збірна Хорватії зіграє у фіналі Чемпіонату світу з футболу з національною командою Франції.
Після перемоги у півфіналі над англійцями 4-мільйонна Хорватія не спала всю ніч. Адже для балканців це перший в історії вихід до вирішального матчу світової першості. 15 липня збірна Хорватії зіграє у фіналі Чемпіонату світу з футболу з національною командою Франції.
Громадське розповідає про те, чому хорватам важливо «помститися» французам, про балканських легіонерів в українських командах, та чому почути від хорвата «Слава Україні!» — не випадковість і не сюрприз.
Бронзові призери Чемпіонату світу-1998
Цьогорічний вихід у фінал Чемпіонату світу для хорватів перший і наразі найбільший успіх балканців. Однак у 1998 на мундіалі в Франції хорвати сенсаційно зайняли третє місце, поступившись у півфіналі майбутнім переможцям і господарям змагання — французам.
Для хорватів той мундіаль став дебютним у статусі незалежної країни, після виходу зі складу Югославії. На мундіалі вони потрапили до однієї групи із Аргентиною (як і на нинішньому ЧС), Ямайкою та Японією. До слова, саме в цій групі відбувся відомий матч Аргентина-Ямайка, який закінчився перемогою південноамериканців 5:0.
Хорватські футбольні фанати в центрі Загреба святкують перемогу збірної над командою Німеччини в чвертьфінальному матчі Чемпіонату світу-1998, який відбувся у французькому Ліоні, Хорватія, 4 липня 1998 року Фото: EPA-PHOTO/EPA/HRVOJE GRGIC
В 1/8 фіналу збірна Хорватії перемогла команду Румунії. У чвертьфіналі — збірну Німеччини. І вже в півфіналі поступилися майбутнім чемпіонам світу — французам. Отже, фінал Чемпіонату світу-2018 для хорватів — шанс помститися французам за 98-ий рік.
До речі, на тому мундіалі нинішній президент Хорватського футбольного союзу — нападник Давор Шукер став найкращим бомбардиром змагання: на його рахунку 6 м'ячів.
Хорватський форвард Давор Шукер (праворуч) невдало пробив у ворота іранського голкіпера Ахмада Абджазаде (ліворуч) під час товариського футбольного матчу в межах підготовки до Чемпіонату світу, Рієка, Хорватія, 3 червня 1998 року. Іранці виграли той поєдинок з рахунком 2:0 Фото: EPA PHOTO EPA/SILVANO JEZINA
Команда без бомбардира
Якщо в 1998-му році найкращим бомбардиром став хорват Давор Шукер, то цього року наразі найкращим страйкером турніру є англієць Гаррі Кейн (6 голів).
Кажуть, що в командах бувають зірки, а бувають команди-зірки. Друге твердження саме про збірну Хорватії. Хоча, звісно, капітан Лука Модрич виділяється на фоні партнерів. Він уже 6 років виступає за мадридський «Реал», з яким уже чотири рази виграв Лігу чемпіонів УЄФА. Але в збірній Хорватії Модрич та компанія — це, насамперед, команда.
Хорватський нападник Лука Модрич (у центрі) під час півфінального футбольного матчу світової першості зі збірною Англії, Москва, Росія, 11 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA
Утім, 12 років тому, у 2006-му чемпіоном світу вже ставала команда, яка не мала у складі яскраво забивних бомбардирів. Тоді чемпіонат виграли італійці. А найбільш забивними футболістами команди виявилися нападник Лука Тоні та захисник Марко Матерацці, які забили по два м'ячі.
Слава Україні!
Після перемоги збірної Хорватії над збірною Росії, балканці Віда та Вукоєвич записали відео, вигукнувши, зокрема й «Слава Україні!» Але почути таке вітання можна не лише від колишніх гравців київського «Динамо». Річ у тім, що між уболівальниками Хорватії та України існують дружні стосунки. Приміром, під час відбору до ЧС-2018 на виїзному матчі в Загребі українські вболівальники зіграли товариський матч з балканськими ультрас. У тій грі навіть взяли участь ветерани АТО з ампутованими кінцівками.
На самому матчі українські та хорватські вболівальники постійно перегукувалися між собою, отже почути «Слава Україні!» від хорвата — не випадковість і не сюрприз.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Слава Україні, Ганьба ФІФА? Що значить політика для міжнародної федерації
Англійці — нападник Маркус Рашфорд та півзахисник Джессі Лінгард (ліворуч) — борються за м'яч з хорватським півзахисником Домагоєм Відою (в центрі) під час півфінального футбольного матчу Чемпіонату світу-2018, Москва, Росія, 11 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA
Хорватські легіонери на українських теренах
Крім уже згаданого Домагоя Віди, який чотири роки виступав у складі київського «Динамо», звідки взимку 2018-го переїхав у турецький «Бешикташ», та іншого героя нашумілого відео — Огнена Вукоєвича, що також виступав за «Динамо» загалом 7 років з перервами, в Україні чимало хорватських легіонерів. Ба більше, хорватський легіон футболістів, які виступали в чемпіонаті України, взагалі один з найчисельніших за всю історію змагань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Белград, зажигай!»: як хорватський футболіст передав вітання київському ресторану
Півзахисник київського «Динамо» Огнен Вукоєвич (у центрі) під час матчу з командою «Рубін» (Казань) у межах третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів УЄФА, Київ, 26 липня 2011 року Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Наприклад, кольори столичного клубу захищали й інші відомі хорватські збірники — півзахисники Ніко Кранчар і Йєрко Леко та оборонець Горан Саблич. Лівий захисник киян Йосип Піварич нині є футболістом збірної Хорватії. Він став першим представником чемпіонату України, якому вдалося пробитися у фінал Чемпіонату світу.
Захисник київського «Динамо» Йосип Піварич (праворуч) під час матчу з італійським клубом «Лаціо» в межах відбіркового туру Ліги Європи УЄФА, Рим, Італія, 8 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ANGELO CARCONI
Хорвати виступали й за донецький «Шахтар»: воротар Стіпе Плетикоса, нападник Едуардо, а також виділяється багаторічний капітан як гірників, так і збірної Хорватії Даріо Срна. Він лише цього року перебрався з донецького клубу в італійське «Кальярі». Срна зіграв за збірну Хорватії 134 матчі, а в складі донецького «Шахтаря» провів цілих 15 років: з 2003-го по 2018-й.
Капітан донецького «Шахтаря» Даріо Срна (ліворуч) під час півфінального матчу Ліги Європи УЄФА з командою «Севілья» на стадіоні «Арена Львів» у Львові, 28 квітня 2016 року Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO
Іще одним клубом, який колись прописав у себе відомих хорватів є «Дніпро». Іван Стрінич, який нині грає у складі збірної Хорватії та італійського «Мілана», чотири роки кар'єри (2011-2015) присвятив «Дніпру», зігравши 85 матчів у чемпіонаті України. А з нападником Ніколою Каліничем у 2015-му дніпряни доходили до фіналу Ліги Європи. Нині він, як і Стрінич, виступає за італійський «Мілан».
Щоправда, із Каліничем сталася прикра ситуація на самому початку цьогорічного мундіалю. На Чемпіонат світу форвард їхав у складі збірної команди. Але в першому ж матчі Хорватії на мундіалі із Нігерією відмовився виходити на заміну, мовляв, болить спина. Відтак наставник хорватів Златко Далич одразу відправив Ніколу Калінича додому.