Зеленський про саміт у Вільнюсі: Результати гарні, але якби було запрошення в НАТО, вони були б ідеальні
Президент України Володимир Зеленський назвав «гарними» результати саміту НАТО у Вільнюсі, однак зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу із чіткими термінами. А втім, за словами Зеленського, Україна розуміє, що членство можливе аж після завершення бойових дій.
Про це він сказав під час пресконференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом 12 липня.
«Можемо констатувати, що результати саміту гарні, але якби було запрошення, вони були б ідеальні», — сказав Зеленський.
Він зазначив, що на саміті у Вільнюсі «був результат і конкретні пункти, які наближають нас до НАТО». Президент навіть додав, що «сьогодні вперше впевнено каже, що Україна точно буде в НАТО».
«Ми розуміємо, що дехто справді боїться говорити про наше членство в НАТО зараз, бо ніхто не хоче, щоб була світова війна, і це також зрозуміло й логічно. А ми цивілізовані й адекватні люди. Україна бореться і точно розуміє, що не може бути членом НАТО, поки йде війна», — наголосив президент.
Однак, за словами Зеленського, під час зустрічей на саміті він почув важливі сигнали про те, що Україна дійсно буде членом НАТО, коли будуть відповідні умови, тобто «коли буде безпечно на нашій землі».
«Щодо [відсутності] запрошення [України до НАТО]: я дійсно розумію що це технічний сигнал. Але якщо ми займаємось не тільки технікою і бюрократією, а подивимось на це як на серйозний фактор мотивації українського суспільства, то для мене, як для президента, це був дуже важливий момент. Я дійсно порівнюю цей факт ыз моментом кандидатства в ЄС», — резюмував він.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зазначав, що після саміту НАТО у Вільнюсі шлях України до вступу в Альянс став «коротшим, але не швидшим». Результати саміту викликали в нього «змішані почуття».
Саміт у Вільнюсі
11–12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбуватиметься саміт НАТО. Очікується, що він буде зосереджений на Україні та її відносинах із Північноатлантичним альянсом.
Першого дня саміту генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес членства для України «перейде із двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Водночас Столтенберг заявив, що в середу, 12 липня, відбудеться інавгураційний саміт Україна — НАТО. На ньому обговорюватимуть вступ України до Альянсу. За його словами, все це дасть позитивний і сильний сигнал Україні. Він також висловив очікування, що союзники також дадуть чіткий і позитивний сигнал на шляху до членства України.
Також 12 липня президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським на саміті НАТО. Як пише CNN, зустріч буде свідчити про єдність між лідерами країн, оскільки участь Володимира Зеленського на саміті була під питанням.
Віцепрем’єр-міністерка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Україні доведеться переглянути свою стратегію, якщо країна не отримає запрошення приєднатися до НАТО на саміті.