Кулеба про саміт у Вільнюсі: Змішані почуття, шлях до НАТО став коротшим, але не швидшим

Ілюстративне фото. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступає на відкритті першого дня Конференції з відновлення України в Лондоні, 21 червня 2023 року
Ілюстративне фото. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виступає на відкритті першого дня Конференції з відновлення України в Лондоні, 21 червня 2023 рокуHenry Nicholls / Pool Photo via AP

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що після саміту НАТО у Вільнюсі шлях України до вступу в Альянс став «коротшим, але не швидшим». Зараз Україна має реалізувати рішення саміту, щоб прискорити євроатлантичну інтеграцію.

Про це Кулеба сказав в інтерв'ю «Радіо Свобода».

За його словами, на Вільнюському саміті були ухвалені «деякі дуже важливі рішення», які роблять шлях України до НАТО коротшим. Наприклад, створення Ради Україна-НАТО, а також скасування Плану дій щодо членства (ПДЧ), про що ще пів року тому «ніхто навіть не наважувався говорити».

«Але є рішення, яке нас відверто засмутило. І сьогодні (11 липня — ред.) ми цілий день говоримо про це з союзниками. Це дуже, занадто загальне формулювання стосовно запрошення. І тут є дві школи, думки. Одні кажуть: та ви маєте бути щасливими, що в принципі слова "запрошення" і "Україна" з’явилися поруч. Але нас такий підхід категорично не влаштовує», — наголосив міністр.

Кулеба зазначив: українська сторона радіє, що є готовність розглядати питання запрошення, але засмучена тим, що немає чіткого індикатору, коли саме Україна отримає запрошення стати членом НАТО. Тому в міністра «змішані почуття від саміту».

«Після саміту у Вільнюсі шлях до НАТО став коротшим, але не став швидшим. І тому ми маємо зараз реалізувати рішення Вільнюського саміту таким чином, щоб пришвидшити нашу інтеграцію», — резюмував Кулеба.

Він додав, що поки невідомо, виконання яких саме умов хочуть від України.

«От в цьому і проблема. Тобто коли будуть виконані умови? Що за умови? Ким вони мають бути сформульовані? Які вони? Ще раз наша позиція: існують всі умови для того, щоб запросити Україну стати членом НАТО», — додав міністр.

Очільник МЗС підкреслив, що Україна працюватиме з союзниками для того, «щоб воно все не завмерло на місці, а ми рухалися вперед».

Саміт у Вільнюсі

11–12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбуватиметься саміт НАТО. Очікується, що він буде зосереджений на Україні та її відносинах із Північноатлантичним альянсом.

Першого дня саміту генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес членства для України «перейде із двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Водночас Столтенберг заявив, що в середу, 12 липня, відбудеться інавгураційний саміт Україна — НАТО. На ньому обговорюватимуть вступ України до Альянсу. За його словами, все це дасть позитивний і сильний сигнал Україні. Він також висловив очікування, що союзники також дадуть чіткий і позитивний сигнал на шляху до членства України.

Також 12 липня президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським на саміті НАТО. Як пише CNN, зустріч буде свідчити про єдність між лідерами країн, оскільки участь Володимира Зеленського на саміті була під питанням.

Віцепрем’єр-міністерка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Україні доведеться переглянути свою стратегію, якщо країна не отримає запрошення приєднатися до НАТО на саміті.