Зеленський про врегулювання на Донбасі: Мають бути враховані три наші ініціативи

Президент Володимир Зеленський заявив про потребу виконання трьох ініціатив української сторони: припинення вогню на Донбасі, відкриття КПВВ та обмін полонених.

Про це він сказав під час спілкування з представниками ЗМІ на Івано-Франківщині, цитує Офіс президента.

«Не знаю, як Росія, але ми точно очікуємо, що буде враховано три наші ініціативи — зрозумілі питання, до яких, я вважаю, всі готові. Зокрема щодо припинення вогню. Там є деякі деталі щодо верифікації режиму припинення вогню», — повідомив Зеленський.

Також він вимагає відкриття контрольно-пропускних пунктів на Донбасі. Каже, що у виконанні цього пункту нема проблем, треба тільки бажання іншої сторони. І третє питання — обмін полонених, для виконання якого, мовляв, також треба бажання РФ.

За словами президента, у випадку наявності «бажання в іншої сторони» цілком можливо досягти домовленостей щодо реалізації цих пунктів ще до новорічно-різдвяних свят.

«Ми постійно готуємо та ініціюємо різні документи, різні кроки, щоб нам не закидали, що ми чогось не хочемо. Ми не просто говоримо. Ми кажемо, що готові виконувати», — зазначив Зеленський, додавши, що в ці дні тривають переговори в межах Тристоронньої контактної групи.

Президент також укотре акцентував на тому, що готовий до прямих перемовин з президентом РФ у будь-якому форматі. За його словами, Україна навіть запропонувала десять кроків, які можна виконати із залученням держав — учасниць Нормандського формату та США.

«Ми передали ці кроки і президенту [США Джо] Байдену, і російській стороні, і Франції, і Німеччині», — повідомив глава держави.

Щодо членства України в НАТО, Зеленський зазначив, що обговорював з генеральним секретарем Єнсом Столтенбергом та деякими лідерами країн — членів Альянсу можливість участі України в саміті НАТО, який відбудеться в Мадриді у 2022 році.

«Для нас найголовніша подія — щоб ми там були присутні в тій чи іншій ролі, а також, щоб у 2022 році ми мали конкретну перспективу з чітко визначеними датами — впродовж якого терміну нас бачать рівноправним членом Альянсу», — сказав президент.

Путін і НАТО

1 грудня президент Росії Володимир Путін запропонував розпочати переговори із Заходом про гарантії нерозширення НАТО на схід. Після цього як в Альянсі, так і в уряді України вкотре наголосили, що Москва не може перешкодити Києву зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.

Окрім цього, президент США Джо Байден переконував, що не прийме жодних «червоних ліній» Путіна щодо вступу України в НАТО. У Білому домі кажуть, що цю позицію американський лідер підтвердив і під час переговорів з Путіним 7 грудня, де зокрема обговорювали стягнення сил РФ до кордонів України.

Ситуація на Донбасі

З 27 липня 2020 року на Донбасі запрацювало нове перемир'я. Однак упродовж режиму тиші внаслідок обстрілів бойовиків уже загинули не менш як 69 українських військових. Ще понад 270 бійців зазнали поранень.

Також військові підриваються на вибухівках. За даними Міноборони, з початку війни станом на середину вересня 2021 року на вибухівках підірвалися щонайменше 1 178 українських військових, із них 257 — загинули.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.

Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні. Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну штучно створеною істерикою. Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.

Проте вже 18 грудня у Москві продемонстрували нову риторику. Заступник голови Міністерства закордонних справ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».