Зеленський провів зустріч з Макроном та Меркель: про що говорили?

Президент України провів зустріч із лідерами Франції та Німеччини. На дипломатичній зустрічі в Парижі Володимир Зеленський, Емманюель Макрон та Ангела Меркель обговорювали останнє загострення біля українських кордонів, безпекову ситуацію на Донбасі та проведення «нормандського саміту».

Про результати розмови Зеленський розповів під час брифінгу.

Про зустріч «нормандської четвірки»

Він анонсував зустріч «формат переговорів у складі України, Німеччини, Франція та РФ щодо врегулювання ситуації на Донбасінормандської четвірки»на рівні радників 19 квітня: «Будуть обговорювати низку питань. Насамперед це кластери, про що ми говорили кілька місяців тому. Кластери розроблені французькою та німецькою стороною. Зараз із доповненням України, розглядається також Росією. Усі чотири країни підготують додатки до цих кластерів. Кластери ㅡ це покрокове виконання Мінських домовленостей. 19 числа радники будуть узгоджувати ці позиції. Хочеться вірити, що буде результат».

Український лідер додав, що після засідання радників очікує на відновлення режиму припинення вогню на Донбасі.

Зазначимо, що зустріч радників планувалася і до сьогоднішньої розмови Зеленського з Макроном та Меркель, тобто вона не є результатом нинішніх переговорів.

Про вступ України в ЄС

Зеленський запропонував французькому президенту підписати декларацію про підтримку вступу України в Європейський Союз.

«Ми зробили декларацію, яку укладаємо з партнерами, країнами-членами Європейського Союзу. Та чи інша країна підписує з нами декларацію, у якій вона підтримує Україну в прагненні бути членом ЄС. Скажу вам відверто, що кілька країн уже підписали цю декларацію. Є країни, які ознайомлюються з нею зараз. Я розповів деталі цієї декларації й запропонував Франції також підтримати Україну. Думаю, що президент Макрон ознайомиться з цією декларацією і дасть свою відповідь».

Про підтримку НАТО

«Щодо Франції загалом: ми відчуваємо підтримку Плану дій щодо членства в НАТО. Я хотів би чути конкретику, коли це може бути, але це залежить не тільки від Франції, хоча вона відіграє велику роль у розв'язанні цього питання. У червні буде саміт НАТО, і там ми обов'язково будемо чути, чи є такий сигнал і від яких країн конкретно», — зазначив український лідер.

Про пропозицію Байдена зустрітися з Путіним

«Я вважаю, що це правильно. Це дуже вчасно. У будь-якому питанні, коли є такий діалог… як-то кажуть, "гармати мовчать". Це могло б розв'язати деякі питання. Тому що коли такі великі держави не розмовляють ㅡ страждають інші. І ми це розуміємо» — сказав Зеленський.

Водночас він заявив, якщо лідери США та РФ під час зустрічі будуть порушувати питання України без України, то таке обговорення не буде «правильним».

«Якщо вони будуть порушувати питання України (я впевнений, що таке питання може бути актуальним), мені здається, що річ навіть не у справедливості… Я вважаю, що це не так предметно, якщо вони обговорюватимуть питання України без нас. Воно не буде предметне, правильне, і це ще раз показуватиме, що великим за розміром країнам здається, що все навколо них… Але світ набагато більший», — сказав президент України.

Що передувало цій зустрічі?

Зустріч лідерів Франції, Німеччини та України пройшла після того, як 31 березня через відеозв'язок відбулася розмова про Україну без, власне, України. Канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Емманюель Макрон обговорили ситуацію на Донбасі з президентом РФ Володимиром Путіним, хоча таку зустріч раніше ініціювала українська сторона.

Загострення біля кордонів

Останніми тижнями про підвищення військової активності з боку Росії заявили чимало українських та західних посадовців. Про це говорив головнокомандувач Збройних сил Руслан Хомчак, Головне управління розвідки Міністерства оборони та президент Володимир Зеленський.

Розвідка, зокрема, повідомила, що Росія готується до дій, які мають спровокувати військову відповідь України на лінії зіткнення сторін на Донбасі. Не виключають там і спроби просування російських окупаційних військ углиб території України. У Росії заявляють, що війська перекидають через нібито загрозу НАТО.