Зеленський дав підсумкову пресконференцію. Ось як це було

Президент України Володимир Зеленський провів підсумкову пресконференцію 2023 року. hromadske вело текстову трансляцію події й зібрало головне.

Офіс президента оголосив про пресконференцію напередодні, 18 грудня. Від одного ЗМІ дозволили акредитувати одного кореспондента, одного оператора й одного фотографа.

Попередня велика пресконференція Зеленського відбулася 6 червня 2023 року до Дня журналіста. Тоді в ній взяли участь 18 українських медіа. До цього велику пресконференцію президент провів у першу річницю повномасштабного вторгнення. На заході були представники 170 видань, зокрема іноземних.

hromadske отримало акредитацію, тож наша журналістка Оксана Іваницька очікує на можливість поставити запитання. За її підрахунками, у залі близько 200 представників медіа, як українських, так і іноземних.

Telegram-канали «Труха» та «Вертикаль» заявили, що змогли отримати акредитацію на пресконференцію. Тим часом головний редактор «Цензор.Нет» Юрій Бутусов повідомив, що його видання подало заявку, але пресслужба Офісу президента навіть не відповіла.

Медіаекспертка Оксана Романюк зазначила: те, що Офіс президента «легітимізує» «Труху» та інші анонімні Telegram-канали і прирівнює їх до професійних медіа, «є просто ударом по всіх кампаніях з медіаграмотності» в Україні.

Під час вступного слова Володимир Зеленський відзначив «історичну перемогу європейськості України», маючи на увазі офіційний початок переговорів про вступ України до ЄС. Він зауважив, що є країни, які проходять цей шлях десятиріччями. А Україна натомість — «великою жертовністю, боротьбою, людьми».

 Про комплексний план мобілізації

Це питання «дуже чутливе». На Ставці верховного головнокомандувача була пропозиція від Генштабу ЗСУ стосовно дефіциту військовослужбовців для потенційних контрнаступальних дій. У Генштабі просять мобілізувати додаткових 450-500 тисяч людей. Це дуже серйозна цифра. Потрібно більше аргументів, тому що це питання стосується людей, це питання справедливості, обороноздатності та фінансів.

Мобілізація в такому форматі буде коштувати Україні додаткових 500 млрд грн. Тому потрібне розуміння від прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та Міністерства фінансів, звідки взяти ці кошти.

Про додаткові Patriot

Цієї зими Україну будуть захищати кілька додаткових західних систем протиповітряної оборони Patriot. Ця зима буде не така, як минула. З викликами і втратами, але меншими. Щомісяця Україна стає потужнішою.

Про демобілізацію

Це питання нині ­— номер один. Важливо, щоб цей процес був справедливим щодо українських військовослужбовців. Я дуже хотів би, щоб військове керівництво розуміло ці виклики. Ми не можемо втратити найсміливіших людей.

Щоб говорити про додаткові мобілізаційні сили, потрібно розв'язати питання щодо демобілізації. Це має відбуватися предметно і з великою повагою до бійців. У військових мають бути відрядження, відпустки та можливості переходу з одного місця на інше.

Це питання виносилося на Ставку. Там мають напрацювати комплексний план, після чого будуть розмови з депутатами Верховної Ради. Якщо потрібні зміни до законодавства, треба знаходити порозуміння в цьому питанні.

Про перемогу в Чорному морі

Подяка службовцям СБУ, ГУР МО та ВМС передусім за велику, дуже важливу перемогу на Чорному морі. Це частина «Південної операції». Всюди в Україні й за кордоном усі високо оцінюють позбавлення флоту рф тотального домінування в українському Чорному морі та нав’язування, що нам робити і що експортувати.

Це припинило блокування економіки України, яка додає можливість українським бійцям стояти потужно на своїй землі. Також зруйнування російського флоту — це вимушення піти з українських територіальних вод.

Про зростання економіки

Усі партнери відзначають зростання ВВП на 5% у 2023 році та падіння інфляції на рівень 5,5-6%. Це колосальний результат і потужна перемога для України.

Про модернізацію армії

Усі запити, які є сьогодні в української армії, повинні відповідати сучасним викликам і мають знайти відповідь у військового керівництва. Для диджиталізації цих процесів військове керівництво просить залучити профільних фахівців, а також очільника Міністерства цифрової трансформації Михайла Федорова.

Про будівництво фортифікаційних споруд на лінії фронту

Це не початок — це продовження і посилення. Подяка ОВА, адже вони працюють над цим від початку повномасштабної війни. У Харківському регіоні місцева влада об’єдналась із військовими фахівцями, будівельними компаніями, а держбюджет там складали спільно з бізнесом. Моє завдання просте — стандартизуйте міцний захист.

Про те, чи закінчиться війна у 2024 році

Думаю, що ніхто не знає відповіді. Навіть ті поважні люди (командири, західні партнери), коли кажуть, що війна буде тривати багато років, — вони не знають. Це діалог і думки, а думки дуже часто відрізняються від реальності.

Про попередні та наявні виклики країни

Ми були у складній ситуації: захоплення населених пунктів, атака на об’єкти інфраструктури, проблеми з логістикою та, відповідно, доставленням харчів, ситуація з економікою, вбиті кіберударами тимчасово окуповані міста.

Ми вийшли з повної блокади. Допомагали в цьому люди, Бог, партнери. Після цього була важка зима. Я знаю, як усе прибуває в Україну, як ми боремося за кожну систему захисту.

Зараз у нас інша ситуація. Виклики є. Ще потрібні артснаряди, Протитанковий ракетний комплексПТРК, артилерійські системи 155 калібру, ремонт цих систем. Треба жити в Україні й боротись.

 Про ситуацію на фронті

Жодного результату, жодної цілі росія не досягла за 2023 рік. Це доводить той факт, що меседжі кремля не змінилися, що у них незмінні цілі «спецоперації». А цілі були зрозумілі: окупація України, вихід на адміністративні кордони українського Донбасу. Вони не досягли цих цілей, тому про поразки немає що говорити.

Про фінансову допомогу від ЄС

Ми активно над цим працюємо. Всі «грали на великих ставках». Ми досягли перемоги щодо 50 млрд євро.

Цього тижня будуть 1,5 млрд євро, а рішення щодо 50 млрд євро буде ухвалене найближчим часом. Ніхто цьому не завадить. Є механізми, за якими (навіть якщо не буде повної підтримки виділення цих коштів) знайдуться інші інструменти, що зроблять це можливим.

Про гроші від США

Я впевнений, що США нас не зрадять, і те, про що ми домовилися з Вашингтоном, буде виконано повністю.

Працюємо над потужною цифрою. Наші американські партнери повинні знати, що ми очікуємо на цю допомогу. Вони знають деталі, на що нам потрібні кошти, як це вплине на «перенесення тих чи інших дат».

Мені здається, я досягнув порозуміння із президентом Джо Байденом та сенаторами. Ми зустрічалися з обома партіями.

Доповнено о 19:23. Допомога від США потрібна нам зараз, і, здається, вона буде дуже скоро. Це дає сигнал ЄС щодо відкриття їхнього пакета допомоги. Радий, що всі одне одного почули. Вдячний за самостійність кожного з партнерів у питанні допомоги Україні.

Про відсутність контролю неба

Ми не контролюємо небо. Це мало вплив на «Південну операцію» у 2023 році. У нас немає достатньої кількості необхідної амуніції, але це не говорить про те, що ми не знайдемо вихід чи вже не знайшли. Але для цього нам потрібна підтримка, тому що деяких речей з амуніції у нас просто немає. Ми працюємо над цим.

Про те, чи був тиск з боку Орбана щодо перемир'я

Я ніколи не говорив із прем'єром Угорщини Віктором Орбаном про припинення вогню чи діалог з президентом рф володимиром путіним. Можливо, він порушував цю тему з друзями чи десь за кордоном.

Іноді політика Орбана буває не дуже дружньою до України, і він про це знає. Виклики, роки повномасштабного вторгнення та досвід прямого діалогу не дали можливостей зміцнити стосунки, щоб протидіяти російській агресії.

Водночас Україна та Угорщина­ — сусідні країни. Ми намагаємося знайти рішення. В Аргентині я попросив Орбана назвати причину, чому він не підтримує нас у ЄС, і він не зміг відповісти. А ще я запитав, чому ми не можемо організувати офіційну зустріч, і він теж не зміг дати відповідь. Ми могли б знайти дипломатичне рішення, і наші сторони будуть працювати над цим.

Про зменшення видатків Кабміну

Ми скорочуємо видатки урядовців, і я працюю над тим, щоб уряд зменшився. Якщо там узагалі не буде людей, нам буде складно керувати державою.

Щодо об’єднання «еліт»: мені кажуть, що треба замінити їх на «технократів». Запропонуйте мені, хто сьогодні готовий стати прем’єр-міністром.

Про те, чи готовий бачити Трампа президентом

Не впевнений, що політика США зміниться щодо України, але маємо тверезо дивитися на те, що лідер має вплив. Перші сигнали в політиці наступного президента США будуть дуже впливові.

Якщо політика наступного президента США, ким би він не був, буде іншою, холоднішою, внутрішньою, економною, ці сигнали дуже вплинуть на хід війни в Україні. Якщо ми дамо випасти з платформи допомоги її лідерам (США), то це точно матиме вплив — і точно не позитивний — на допомогу з Європи.

Про те, чи плануються зміни в команді ОП

Якщо я позбавлюся своєї команди, а в мене вона невелика (5-6 менеджерів), то ми станемо слабші. Буде менше систем протиповітряної оборони, менше допомоги.

Про моральність депутатів

Вони повинні займатися винятково своєю роботою, бути моральними авторитетами. На жаль, цього не відбувається. Є люди, які працюють і голосують. Приміром, проголосували законопроєкти з євроінтеграційного пакета, що було важливим. Проголосували за багато реформ, які відкрили можливості для допомоги від ЄС.

Я не вважаю, що депутат не має права гуляти (відпочивати — ред.). Але тоді він нічим не відрізняється від бізнесмена, який запускає салюти на день народження, коли військові воюють.

Усі державні діячі повинні бути моральним прикладом. Такого, на жаль, немає. Я як президент не можу їх розпустити, бо тоді будуть вибори, а їх не можна проводити під час війни. Якщо ми готові до змін складу Верховної Ради, нам потрібно змінювати українське законодавство та проводити вибори.

 Про боротьбу з корупцією

Я доклав зусиль, аби парламент проголосував за всі антикорупційні закони. Мені важливо, що ми максимально боремося з корупційними ризиками. Партнери говорять, що фінанси, які вони нам надають на зброю, сьогодні не перебувають під ризиком, бо в Україні проводять реформи.

За корупцію треба саджати. Це дуже важливо. Правоохоронці, антикорупційні органи, СБУ обов'язково виконають свою роботу, і будуть справедливі вироки.

 Про розблокування кордону з Польщею

Це не бізнес під час війни — це виживання. У нас не було Чорноморського коридору, яким можна безпечно вивозити зерно. У нас були проблеми зі Словаччиною, Румунією, Угорщиною і нашим найближчим другом — Польщею. Що нам залишається, якщо у нас немає моря?

З квітня по вересень було дуже складно. Ми втратили сотні мільйонів доларів. Ми почали втрачати політичні відносини. Я захищаю інтереси своєї держави під час війни. Вірю, що новий уряд Польщі розблокує штучну блокаду.

Доповнено о 20:38. Ми з Польщею брати. Вони нам допомагали, як могли, і це факт. А ми стоїмо за них, за їхню незалежність. У мене були потужні стосунки з польським урядом, потім була блокада наших кордонів.

Ми почали втрачати політичні відносини. Я підкреслюю: я вдячний польському народові. Але зрозумійте мене: я не ганчірка якась. Я захищаю інтереси своєї держави під час війни.

Про гарантії безпеки

Процес відбувається повільніше, ніж я розраховував.Багато залежить від нас. Бачення військового компонента треба передати партнерам — це ядро для гарантій безпеки.

Про можливості вступу до НАТО

Для нас це найпотужніший варіант, але нас не запрошують у НАТО. Сигнали про часткову участь — маячня. Жодного разу такої пропозиції від партнерів не було. Складно уявити, як це може бути. А перебування лише частини території України в НАТО — це ризики для нашої держави.

Про війну на Близькому Сході

Війна на Близькому Сході, як і будь-яка трагедія та виклик сьогодні в Європі чи на іншому континенті, за якими стоїть уплив рф, впливає на допомогу Україні. Йдеться про «розфокус» уваги світу навколо України на різних міжнародних майданчиках та підняття теми України в інформаційному просторі за кордоном. Усе це комплексно дуже погано впливає на стійкість України та допомогу.

росія досягла тут успіху, і треба це визнати. Вони не досягли успіху на полі бою, тому роблять це на дипломатичному треку. Деякі держави почали вагатися в питанні виділення допомоги України.

Що стосується моєї поїздки на Близький Схід і загалом у цей регіон: я був готовий. Це був мій прямий сигнал колегам за кордоном. Напевно, у них були інші пріоритети.

Про ймовірність відходу від стратегії виходу на кордони 1991 року

Стратегію не можна змінити, згідно з Конституцією України. А ось тактику можуть змінити — після результатів дій на півдні України у 2023 році. Наступні кроки поки не підлягають розголошенню.

Про готовність до переговорів

У нас є «формула миру». Наступна зустріч щодо неї буде у Швейцарії в межах економічного форуму. Ми працюватимемо над тим, щоб були представлені всі континенти. На цій зустрічі пропрацюють останні п’ять пунктів «формули».

Після цього ми працюватимемо над організацією саміту на рівні лідерів. У Швейцарії буде домовленість між країнами, на основі якої готуватимуть документ, що передадуть представникам рф.

Якщо росія буде готова сприймати цей документ, перемовини будуть актуальні. Станом на зараз вони неактуальні. Запиту від росії нема, у їхній риториці тільки нахабство.

 Про оцінку роботи Залужного

У мене робочі стосунки з генералом Валерієм Залужним. Він має відповідати за результат на полі бою як головнокомандувач ЗСУ разом із Генштабом.

Вважаю, що ми можемо собі дозволити жити в Україні зі щоденним результатом, якщо кожен із нас буде приносити цей результат. Це не жертовність.

Я вважаю, що бути головнокомандувачем — це честь, бути президентом — честь. Спершу йде слово, а за ним — відповідний крок. Нам потрібні міцні кроки та результати, і відповідальність за кожен результат.

Я планую працювати з Генштабом. Чекаю від них рішення щодо мобілізації, щоб ми допомагали людям на фронті. Чекаю дуже конкретних речей на полі бою. Стратегія зрозуміла, я хочу бачити деталі. Вважаю, що це справедливо. Коли є деталі, тоді є і відповідь.

 Про поняття «перемога»

На цій посаді я маю захищати державу, включно з Донбасом і Кримом, згідно з Конституцією. Ми повинні боротися [за повну деокупацію тимчасово захоплених територій]. Якщо завтра ми дійдемо до лінії, з якої «почалася ця навала», то що буде далі? Які гарантії безпеки ми отримаємо? Хто гарантує, що далі росія відступить?

Про те, скільки коштує підтримка військових

Ми з вами повинні вижити. Усе це коштує грошей. Заробітну плату військовим платить наше цивільне населення, тобто люди, які сплачують податки. Коли ми говоримо про мобілізацію, то повинні знати, що один воїн — це 6 людей у цивільному житті, які сплачують податки. Просто візьміть 500 тисяч (таку кількість пропонує мобілізувати Генштаб) і помножте на 6. Як нам з урядом знайти плюс три мільйони платників податків із січня?

Про обмін полонених

Цей процес укладений. Може, влада мало комунікує. Передам омбудсмену Дмитру Лубінцю і главі ГУР Кирилу Буданову, щоб вони комунікували, і близьким полонених було зрозуміліше.

Процес уповільнився через росію. Зараз ми працюємо над поверненням непоганої кількості хлопців. Про цивільних: потрохи повертаємо українських дітей, з цим допомагає Катар.

Щодо кримчан: це складна історія. Міжнародні організації нічого з цим не змогли зробити. Я дуже багато працював із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, але результату щодо ув’язнених на території Криму немає. Працюю зі Швейцарією, Норвегією та деякими арабськими країнами щодо повернення людей. Сподіваюся, найближчим часом мають повернути військових.

Про виробництво дронів в Україні

Позитивно ставлюся до виробництва дронів і створення спеціальних підрозділів. Має бути інфраструктура щодо управління дронами. У мене була Ставка, на якій одним із ключових питань було виробництво дронів і постачання. Мені не подобається, коли логістично у нас залишається бюрократичний радянський процес.

Щодо виробництва наступного року — виробимо мільйон дронів. Щодо артилерії, то вона буде збільшуватись. Артилерійські снаряди — дефіцитний продукт.

Про мобілізацію жінок

Я цього (закон про мобілізацію жінок — ред.) не підтримаю.

 Про зменшення мобілізаційного віку

Щодо зменшення мобілізаційного віку з 27 до 25 років: якщо будуть викладені аргументи, якщо це буде потрібно, то я з цим погоджусь.

Про відкриття аеропорту «Бориспіль»

«Бориспіль» — це як Чорне море. Його відкриття — це перемога української ППО. Це говоритиме про те, що Україна перемагає. Це буде дуже серйозний та потужний економічний крок. Ми ставимо таке питання нашим колегам і знаємо, що конкретно нам потрібно.

 Про множинне громадянство

Треба думати над цим. Є відповідний закон. У найближчому майбутньому ми будемо в ЄС. Я не бачу нічого поганого в таких пропозиціях. Про множинне громадянство я говорив ще до повномасштабної війни, це було в нашій програмі.

Українців у світі є 60 мільйонів. Не всім обов’язково жити в Україні. Треба дати їм можливість підтримувати Україну, відчувати, що вони українці, відкривати тут бізнеси, сплачувати податки — все це йде на користь Україні.

Потрібно, щоб люди за кордоном, які знайшли там нове життя, не спішили відмовлятися від українського громадянства. Таких людей нам не можна втрачати. Множинне громадянство частково розв'язує це питання.

Про допомогу внутрішнім переселенцям

Зменшення допомоги переселенцям не буде. Що стосується збільшення: не можу поки що підтвердити через виклики, пов’язані зі збільшенням оборонного бюджету. Не можу сказати зараз. Точно все буде підраховано до кінця цього року.

Що стосується економічної підтримки (кредити, іпотеки, видатки на розвиток бізнесу), це економічна команда повинна напрацювати.

Про повернення українців з-за кордону

Що стосується наших людей за кордоном, вони різні. Авжеж, вони всі є громадянами України, тому ми повинні їх захищати. Я вважаю, що багато з них повернуться, коли в Україні буде потужніша ППО. Скільки саме — важко сказати, бо хтось уже знайшов там роботу, діти пішли у школу тощо.

Друге, що буде впливати на повернення наших людей, — це зменшення підтримки українців, які поїхали туди, з боку європейських країн. Країни Європи, США будуть підтримувати тих, хто цього дуже потребує. Але працевлаштовані громадяни, думаю, матимуть інший ступінь підтримки.