Зеленський створив нову робочу групу: вона має придумати, як мінімізувати загрози від газогонів в обхід України
Президент Володимир Зеленський створив робочу групу, яка має підготувати пропозиції щодо мінімізації загроз від будівництва газогонів в обхід України. Рішення ухвалили на тлі завершення проєкту російського газогону «Північний потік—2».
Про це повідомили в Офісі президента.
Новостворена робоча група має також напрацювати пропозиції щодо зменшення окремих загроз у безпековій та енергетичній сферах.
Як вказують в ОП, групу створили у зв'язку з будівництвом магістральних газопроводів в обхід України та безпековими викликами у сфері енергетики, зокрема реалізацією проєкту «Північний потік-2», «який містить прямі загрози національній безпеці та безпеці всього регіону».
Її очолив керівник ОП Андрій Єрмак. До складу також увійшли голова Служби безпеки України Іван Баканов, голова правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко, міністр енергетики Герман Галущенко та секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.
Згідно з розпорядженням Зеленського, керівник робочої групи у разі потреби може вносити зміни до її складу та залучати до роботи представників органів виконавчої влади, наукових установ, громадських об'єднань, а також незалежних експертів.
Що з «Північним потоком-2»?
Російський «Газпром» заявив, що газопровід вже повністю добудували, а з жовтня компанія планує почати постачання газу першою ниткою трубопроводу.
Щоправда, завершення будівництва ще не означає, що Росія одразу зможе почати постачання газу «Північним потоком-2». Як вказувало Deutsche Welle, перед цим компанія-оператор «Північного потоку-2» Nord Stream 2 AG має провести система внутрішньої корпоративної реорганізації, призначена для поділу видів бізнесу: видобутку, постачання, транспортуванняанбандлінг та отримати сертифікацію незалежного оператора.
Відомо, що у червні 2021 року компанія подала відповідну заявку. А у вересні Федеральне агентство мереж електроенергії, газу, телекомунікацій, пошти і залізниць НімеччиниBNetzA повідомила про початок процесу сертифікації. Наразі BNetzA має чотири місяці (з 8 вересня) для ухвалення проєкту рішення щодо сертифікації газогону. Зокрема, агентство має переконатися, що «Північний потік-2» не порушує Газову директиву ЄС.
Після завершення сертифікації проєкт рішення передадуть до Європейської комісії. Та, зі свого боку, витратить іще 2-4 місяці для ухвалення рішення.
Що треба знати про цей газопровід?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб.
Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
Тепер Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
На тлі завершення будівництва «Північного потоку-2» стало відомо про спільну декларацію США та ФРН, де країни домовилися протидіяти Росії, якщо та почне використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України.
Водночас у «Газпромі» заявляють, що готові використовувати українську газотранспортну систему й надалі. Зокрема, після 2024 року, коли закінчується чинна угода про транспортування газу через Україну.