«Газпром» запевняє, що готовий транспортувати газ через Україну після 2024 року. Обіцяє робити це на ринкових умовах
«Газпром» заявив, що готовий продовжити угоду на транзит газу через Україну після 2024 року. Компанія обіцяє робити це за ринковими цінами.
Про це сказав голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, цитує «Интерфакс».
Він розповів, що рішення про ймовірне продовження транзиту ухвалюватимуть виходячи з економічної доцільності та технічного стану української газотранспортної системи.
«Питання нових обсягів закупівель газу з Росії для транзиту через територію України повинні вирішуватися на ринкових умовах і за ринковими цінами», — сказав Міллер.
Він додав, що у разі сприятливих умов компанія готова навіть збільшити обсяги транзиту через Україну. Також він запевнив, що «Газпром» завжди вважав «Північний потік-2» економічним проєктом.
«Його мета — забезпечити надійність, стабільність і диверсифікацію поставок газу на ринок Євросоюзу. А також зниження вартості газу для кінцевих споживачів шляхом коротшого транспортного маршруту», — пояснив посадовець.
Міллер також згадав і про шкоду для довкілля. Він запевнив, що викиди вуглекислого при транспортуванні через «Північний потік-2» у понад 5 разів нижчі, ніж при використанні українського газогону. Однією із причин цього він меншу кількість компресорних станцій.
Угода, яка забезпечує транзит російського газу через Україну, завершується у 2024 році. Водночас зараз завершується будівництво альтернативного газогону «Північний потік-2».
Сполучені Штати та Німеччина уже навіть досягнули угоди під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей».
У ній США та ФРН домовилися протидіяти Росії, якщо та стане використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме ㅡ читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща вже назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.
На тлі цього Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2»: МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін. Окрім того, у Верховній Раді оприлюднили заяву про неприпустимість запуску «Північного потоку-2».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: