Зеленський увів у дію рішення РНБО про санкції проти китайських інвесторів «Мотор Січ»
Президент України Володмир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони, яке запроваджує санкції проти китайських інвесторів українського авіаційного підприємства «Мотор Січ». Обмеження триватимуть три роки.
Про це йдеться в указі на сайті Офісу президента.
Зеленський запровадив санкції проти громадянина Китаю Ван Цзіна (акціонера компанії Skyrizon, яка є акціонером українського підприємства «Мотор Січ»). Тепер проти інвестора будуть введені ряд обмежень, зокрема:
- блокування активів — тимчасове обмеження права людини користуватися й розпоряджатися належним їй майном;
- обмеження торговельних операцій;
- обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- повна заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції;
- відмова в наданні та скасування віз.
Крім того, президент запровадив обмеження й проти низки компаній, які є інвесторами українського підприємства:
- Skyrizon Aircraft Holdings Limited;
- Hong Kong Skyrizon Holdings Limited;
- Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd;
- Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd.
Рішення ввести санкції Зеленський ухвалив за пропозицією Служби безпеки України.
Трохи контексту
У грудні 2019 року почесний президент підприємства, ексрегіонал В'ячеслав Богуслаєв підтвердив продаж акцій «Мотор Січі» китайським компаніям (Skyrizon та Xinwei Technology): вони мали отримати понад 50%, тобто контрольний пакет.
Але українська влада, схоже, не хоче передавати стратегічне для галузі авіабудування підприємство китайським компаніям. РНБО, наприклад, хоче «захистити національні інтереси». Президент Зеленський також казав про це. Не обійшлося тут і без США.
У Сполучених Штатів останнім часом погіршилися відносини з Китаєм, який поширює свій вплив у світі, тому Вашингтону не подобається, що за допомогою технологій «Мотор Січі» Пекін може наростити свої військові можливості.
Так, наприкінці серпня 2019-го тодішній радник президента США Дональда Трампа з нацбезпеки Джон Болтон висловлював занепокоєність через продаж «Мотор Січі» китайським компаніям. Повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор казав, що Вашингтон розраховує на нову угоду, яка залучить американського або іншого, не китайського інвестора.
Наприкінці серпня 2020 року держсекретар США Майк Помпео заявив Зеленському, що США занепокоєні планами Китаю купити «Мотор Січ».
Зрештою, нині Skyrizon та Xinwei Technology звинуватили Україну в порушенні їхніх прав і найняли три міжнародні юридичні фірми, щоби відсудити в України 3,5 мільярда доларів.
Про перипетії продажу «Мотор Січі» можете детальнішепрочитати тут.