Зеленський ветував законопроєкт про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів: «частково конкурують» дві поправки
Президент Володимир Зеленський у четвер, 8 липня, ветував законопроєкт про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів – він мав би дати початок судовій реформі в Україні. Причиною цьому стали дві правки до законопроєкту щодо ролі міжнародних експертів в обранні членів ВККС.
Це випливає з картки законопроєкту на сайті Верховної Ради.
Як пояснив у коментарі інформагентству «Інтерфакс-Україна» депутат «Слуги Народу» й член парламентського комітету з питань правової політики Роман Бабій, президент ветував законопроєкт через правки №453 й №409, які «частково конкурують між собою».
Поправка №453 дає міжнародним експертам вирішальний голос під час обрання членів ВККС, а от поправка №409 передбачає, що для призначення членів ВККС потрібні по два голоси українських та міжнародних експертів. На конфлікт цих поправок ще раніше вказував Центр протидії корупції.
Окрім того, Зеленський пропонує вважати ВККС такою, що має повноваження, якщо до її складу призначені не менше 11 членів, з яких щонайменше шестеро є чинними або колишніми суддями. Також президент пропонує дозволити залучення помічників і перекладачів для проведення першого конкурсу до ВККС, діяльність яких може фінансуватися з міжнародної технічної допомоги.
За словами Бабія, вже в п’ятницю, 9 липня, профільний комітет Верховної Ради має розглянути пропозиції президента й «сформувати оновлений текст поправки». Попередньо голосування за законопроєкт планується вже 13-14 липня, додав він.
Вища кваліфікаційна комісія суддів займається добором нових та переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС складатиметься з шістнадцяти членів, вісім із яких призначатимуть з-поміж суддів або суддів у відставці. Призначати їх на посади (на чотири роки) буде Вища рада правосуддя за результатами конкурсу.
Що передувало?
У березні 2021 року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №3711-д про правила формування ВККС — органу, що буде відповідальним за добір понад 2 тисяч суддів на вакантні посади в судах по всій Україні. Стільки ж чинних суддів чекають перевірки на доброчесність. 29 червня Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт.
Глава Венеційської комісії Джанні Букіккіо раніше зазначав, що Україні необхідно терміново реформувати Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) — зокрема запровадити змішану конкурсну комісію для відбору нових членів органу. За словами Букіккіо, ця модель довела свій успіх під час відбору суддів Вищого антикорупційного суду.