ЗМІ: Єврокомісія планує дозволити транзит товарів у Калінінград, але є умови

Єврокомісія планує оприлюднити роз'яснення, яке дозволить росії відновити транзит товарів у Калінінград через Литву, але лише в обсязі, сумірному з постачаннями до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Про це пише видання Der Spiegel із посиланнями на джерела.

Таке рішення має знизити політичні суперечки, які виникли після рішення Литви, але не дати росії експортувати через Калінінград товари в інші країни в обхід санкцій. Крім того, «в особливих випадках» транзит може бути більшим, але росії доведеться пояснювати кожен такий виняток, зазначає видання.

Раніше видання Reuters із посиланням на два джерела в Євросоюзі також повідомляло, що ЄС може дозволити росії возити свої підсанкційні товари через Литву до Калінінградської області, щоб не провокувати ескалацію з москвою.

За даними The Wall Street Journal, серед країн, які наполягали на тому, щоб Єврокомісія розробила вказівки щодо послаблення обмежень, були Німеччина та Франція.

«З 18 червня німці тиснуть на Єврокомісію, щоб санкції не поширювалися на Калінінград», — сказав литовський посадовець, знайомий з ходом переговорів, у коментарі Der Spiegel.

Деякі посадовці побоюються, що якщо традиційний маршрут для російських товарів до Калінінграда через Білорусь та Литву не буде відновлено, росія може застосувати військову силу.

У Литві розміщені солдати Німеччини у межах місії НАТО і, якщо це станеться, країна може бути втягнута в конфронтацію разом зі своїми союзниками по Альянсу. Водночас канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово наголошував, що НАТО не має брати участь у війні. Під час саміту НАТО у Мадриді Шольц закликав Литву та ЄС зняти обмеження на транзит, стверджуючи, що санкції ЄС проти рф там не повинні застосовуватися, оскільки перевезення відбувається між двома частинами росії.

Що передувало?

З 18 червня Литва заборонила транзитне перевезення залізницею низки товарів, що потрапили під санкції, між росією та Калінінградською областю. Це стосується перевезення будівельних матеріалів, цементу та металу. Калінінградська область не має материкового з'єднання з рештою росії, вона розташовується між двома європейськими країнами: Литвою та Польщею. З росії до Калінінградської області найзручніше було постачати товари саме через Литву.

У росії рішенням обурилися та пригрозили вдатися до «заходів задля захисту національних інтересів». На тлі заборони транзиту Балтійський флот рф розпочав «планові табірні збори» ракетних та артилерійських підрозділів. У маневрах у Калінінградській області беруть участь 1000 військових та понад 1000 одиниць техніки.

У США заявили про підтримку Литви та 5-ї статті НАТО, за якою напад на одну країну-члена Альянсу вважатиметься нападом на всіх.