ЄС може дозволити росії завозити підсанкційні товари до Калінінграда — Reuters

ЄС може дозволити росії возити свої підсанкційні товари через Литву до Калінінградської області, щоб не провокувати ескалацію з москвою. Раніше росія відкрито погрожувала Литві через часткову блокаду регіону.

Про це пише Reuters із посиланням на два джерела в Євросоюзі, які знайомі з цим питанням.

Зазначається, що європейські офіційні особи ведуть переговори про звільнення Калінінградської області він санкцій ЄС, які торкнулися промислових товарів, таких як сталь.

Одне з джерел пише, що компромісу європейські чиновники шукають за підтримки Німеччини. І додає, що Литва нібито побоюється, що якщо напруженість не буде знята, москва може використати військову силу, щоб прокласти сухопутний коридор до Калінінграда.

«Ми повинні дивитися правді в очі», — сказала одна людина, яка безпосередньо знайома з дискусіями в ЄС, назвавши Калінінград «священним» для москви.

«У (путіна) набагато більше важелів впливу, ніж у нас. У наших інтересах знайти компроміс», — сказало джерело, визнавши, що кінцевий результат може здатися несправедливим.

Водночас представник міністерства закордонних справ Литви заявив, що воно продовжить консультації з Європейською комісією щодо застосування санкцій. «Санкції повинні застосовуватися, і будь-які ухвалені рішення не повинні підривати довіру та ефективність санкційної політики ЄС», — заявив представник.

Одне з джерел сказало, що компромісну угоду буде знайдено до 10 липня, а друга людина сказала, що про це може бути оголошено наступного тижня.

Погрози росії

З 18 червня Литва заборонила транзитне перевезення своєю територією низки товарів, що потрапили під санкції, між росією та Калінінградською областю. Це стосується будівельних матеріалів, цементу та металу.

У росії рішенням обурилися та пригрозили вдатися до «заходів задля захисту національних інтересів». На тлі заборони транзиту Балтійський флот рф розпочав «планові табірні збори» ракетних та артилерійських підрозділів. У маневрах у Калінінградській області беруть участь 1000 військових та понад 1000 одиниць техніки.

Своєю чергою президент Литви Гітанас Науседа вважає, що росія може від'єднати його країну від регіональної енергосистеми, щоб помститися за часткове блокування Калінінградської області. Водночас він переконував, що Литва готова до цього, а загрози військового протистояння у Вільнюсі не бачать.