Президент Литви заявив, що його країна готова до помсти росії за часткове блокування Калінінградської області
Президент Литви Гітанас Науседа вважає, що росія може від'єднати його країну від регіональної енергосистеми, щоб помститися за часткове блокування Калінінградської області рф в межах санкцій ЄС. Водночас загрози військового протистояння у Вільнюсі не бачать.
Про це Науседа сказав у коментарі Reuters.
Свою заяву він зробив після погроз зі сторони москви, яка після часткової заборони залізничного транзиту обіцяє вдатися до «заходів задля захисту національних інтересів».
«Ми готові до недружніх дій з боку росії, таких як від'єднання від системи електромережі або інших… Я не вірю, що росія кине нам виклик у військовому плані, тому що ми є членом НАТО», — заявив Науседа.
Він сказав, що порушить це питання на саміті НАТО наступного тижня, коли Альянс вирішить, чи слід збільшити чисельність військ у найближчих до росії державах-членах, таких як країни Балтії.
«Для нас не буде помилкою використовувати цей приклад протистояння, щоб проілюструвати, що таке росія насправді, і які методи та загрози вона використовує для розв'язання своїх проблем. Це могло б заспокоїти тих, хто каже, що ми маємо допомогти росії зберегти обличчя, а вона нам зухвало загрожує», — сказав президент Литви.
Reuters зазначає, що країни Балтії — Литва, Латвія та Естонія — наразі досі залежать від стабільного енергопостачання з росії. Але минулого року Литва встановила обладнання на лінії електропередачі з Польщею, щоб швидко під'єднатися до мережі континентальної Європи задля страховки.
Своєю чергою рф вже підтвердили, що розглядають можливість вимкнути Литву від регіональної енергосистеми.
Погрози росії
З 18 червня Литва заборонила транзитне перевезення залізницею низки товарів, що потрапили під санкції, між росією та Калінінградською областю. Це стосується перевезення будівельних матеріалів, цементу та металу. Калінінградська область не має материкового з'єднання з рештою росії, вона розташовується між двома європейськими країнами: Литвою та Польщею. З росії до Калінінградської області найзручніше було постачати товари саме через Литву.
У росії рішенням обурилися та пригрозили вдатися до «заходів задля захисту національних інтересів». На тлі заборони транзиту Балтійський флот рф розпочав «планові табірні збори» ракетних та артилерійських підрозділів. У маневрах у Калінінградській області беруть участь 1000 військових та понад 1000 одиниць техніки.
У США заявили про підтримку Литви та 5-ї статті НАТО, за якою напад на одну країну-члена Альянсу вважатиметься нападом на всіх.
- Поділитися: