Зростання цін через карантин було короткостроковим та суттєво не вплине на інфляцію — Нацбанк

У Національному банку України не вважають, що стрімке зростання цін на продукти, яке спостерігалося в Україні одразу після запровадження карантину, суттєво вплине на загальний рівень інфляції та, відтак, на встановлення розміру облікової ставки НБУ.

Про це повідомив заступник голови Національного банку Олег Чурій під час брифінгу 3 квітня у відповідь на запитання hromadske.

«Дійсно, було зростання цін, але ми вважаємо, що це зростання буде короткостроковим, адже воно викликане більше психологічним чинником. І вже зараз ми бачимо, що ситуація поступово поліпшується і ціни на продукти поступово знижуються. Тому наразі ми не розглядаємо значного впливу на інфляцію у зв'язку з цим ажіотажним попитом», — повідомив Чурій.

У Національному банку зазначають, що наразі продовжують спостерігати за динамікою цін в Україні та готові оперативно реагувати на інфляцію, змінюючи рівень облікової ставки.

Олег Чурій додав, що наразі у Нацбанку не змінювали свого прогнозу щодо зниження облікової ставки у 2020 році, однак готові переглянути його у наступному кварталі (такий прогноз НБУ робить раз на квартал). Зазначимо, що раніше Нацбанк прогнозував знизити облікову ставку до 7% у 2020 році. Наразі вона складає 10% річних.

12 березня Нацбанк знизив облікову ставку з 11% до 10% річних.

Рішення про облікову ставку Нацбанк ухвалив на тлі рекордно низької інфляції, яку зафіксували в Україні у лютому 2020 року. Так, у річному вимірі інфляція склала 2,4%, а за місяць ціни взагалі впали на 0,3%. Водночас після запровадження карантину у березні 2020 року ціни на деякі продукти у супермаркетах зросли на 50-60%.

Облікова ставка — це один з основних індикаторів економіки. Вона являє собою відсоток, під який НБУ надає кошти банкам та, відповідно, нижче якого комерційним банкам невигідно давати кредити клієнтам.

Облікова ставка — це один з ключових інструментів управління інфляцією. Підвищуючи облікову ставку Нацбанк збільшує вартість кредитів та депозитів, чим стимулює українців більше заощаджувати кошти. Зниження облікової ставки має зворотний ефект та стимулює людей більше коштів витрачати у конкретний момент, що впливає на зростання цін.