У Львові, Дніпрі та Одесі слідом за Києвом вийшли на протести через законопроєкт, який узалежнює НАБУ і САП

У Львові, Дніпрі та Одесі люди вийшли на мітинг через ухвалення законопроєкту №12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Про це повідомляє «Суспільне».

Львів’яни зібралися біля пам'ятника Тарасові Шевченку. Співорганізаторка акції Юстина Мойсеєв розповіла, що спершу на акцію зареєструвалися 30 людей, але згодом ця очікувана кількість учасників зросла: сподіваються зібрати до сотні.

На акції люди вигукували такі гасла — «Руки геть від НАБУ», «Змінимось або помремо», «Корупція — смерть майбутнього».

«Треба завжди пам'ятати, що український народ насамперед тримається разом тому, що ми хочемо перемоги, спокою і рухатися в ЄС. І лише тому український народ все це терпить і не хоче нічого робити зайвого. Але, схоже, влада трішечки забуває, що лише тому ми терплячі. Ми хочемо це їм трішечки нагадати», — сказав один з учасників львівського мітингу Роман Шмідт.

На мітинг вийшли й мешканці Дніпра. Одна з учасниць протесту Анна наголосила, що не підтримує ухвалення цього законопроєкту: «Це напряму впливає на те, що корупція в країні буде, найімовірніше, процвітати, це не окей. Вони не будуть незалежними, вони будуть підпорядковані генпрокурору, наскільки я знаю».

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Доповнено о 20:53. На подібну акцію протесту також зібралися в Одесі. Як розповіло «Суспільне», там президента закликають не підписувати законопроєкт та скандують «Захистимо демократичні інституції».

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Нагадаємо, у Києві небайдужі так само зібралися на акцію протесту після ухвалення законопроєкту щодо НАБУ та САП. Люди вийшли з плакатами «Народний гнів страшніше НАБУ і САП», «Гроші не люблять тишу», «Ні — знищенню антикорупційної системи» та іншими.

Раніше військовослужбовець із медслужби «Ульф» Дмитро Козятинський закликав небайдужих збиратися на акцію в Києві «та відстоювати те, що ми будували за останнє десятиліття».

Що передувало?

Верховна Рада 22 липня підтримала законопроєкт №12414 передбачає зміни до КПК щодо особливостей досудового розслідування справ, пов’язаних зі зникненням людини безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану.

За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».

Цей законопроєкт, серед іншого, передбачає таке:

  • генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і в разі їхнього невиконання змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
  • може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
  • сам вирішує спори про підслідність;
  • самостійно підписує підозри топпосадовцям;
  • керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки генпрокурор.

Перед цим, 21 липня, у працівників НАБУ та САП відбувалися обшуки — станом на ранок повідомлялося про щонайменше 70 обшуків.

СБУ та Офіс генпрокурора заявили про викриття російського впливу на НАБУ. Окремим працівникам Бюро інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з рф, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Водночас у НАБУ заявили, що ці слідчі дії проводилися без судових ухвал.

Детальніше про те, що зараз відбувається з найбільшими органами по боротьбі з корупцією в Україні читайте в матеріалі hromadske.