Біль у грудях і страшні сни? Тривожні дзвіночки про хвороби, які часто виникають у ветеранів після служби

Військова служба — величезне навантаження на організм, тож, повертаючись додому, чимало ветеранів стикаються з проблемами зі здоров’ям. Унаслідок стресу можуть виникати психологічні розлади й захворювання серця, через пил у повітрі — порушення зору, а у зв’язку з поганою гігієною — хвороби сечостатевої системи.

hromadske зібрало ключові поради про те, на які симптоми треба звертати увагу, до яких фахівців звертатися та які безплатні послуги можна отримати.

Не слід відкладати похід до лікаря

Поки війна триває в активній фазі, військові звільняються зі служби переважно внаслідок поранень або серйозних проблем зі здоров’ям. Тому багато бійців потрапляють до медиків ще перед демобілізацією, — зазначають у Національній службі здоров’я.

Водночас ветерани часто воліють не помічати інші негаразди й не звертаються з ними до професіоналів, — нарікає Директорка Північного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’яВікторія Мілютіна з Національної служби здоровʼя.

Ветерани рідко звертають увагу на такі мікросимптоми як постійна слабкість, поганий сон, підвищена втомлюваність. Мовляв, «у справжніх чоловіків такого просто не повинно бути». Насправді це важливі сигнали, що треба йти до лікаря.Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ

Аби спростити для колишніх військових розуміння можливих проблем зі здоров’ям, громадська організація Громадська організація, заснована 2023 року військовим і адвокатом Масі Найємом разом з правозахисницею та волонтеркою Любов‘ю Галан. Спочатку їхній фокус був на захисті прав військових і ветеранів з пораненнями, однак згодом діяльність розширили для адвокації прав усіх військовослужбовців і ветеранів у взаємодії з державою«Принцип» спільно з НСЗУ створила путівник для ветеранів про найпоширеніші хвороби, які виникають або ускладнюються під час служби. Їх умовно поділили на 14 груп, ми ж розповімо про ті з них, які найбільше пов’язані саме зі специфікою участі в бойових діях.

Наслідки «контузій» і травм для слуху

Безпечний для людини рівень шуму — до 85 децибелів. Водночас постріл із гвинтівки сягає 165 дБ, а вибухи та інші буденні для війни різкі звуки суттєво гучніші.

Тому черепно-мозкові травми та Нині медики вважають цю назву некоректною, проте в загальному вжитку саме це слово позначає легкий забій головного мозку внаслідок різкого механічного впливу (приміром, вибуху)«контузії» у військових — випадки не поодинокі, як і порушення чи втрата слуху через них.

Запитайте себе: «Чи виникають у мене складнощі з розумінням мовлення інших людей? Чи чую я, коли хтось наближається або зачиняє двері?». А ще перевірте, чи не виникали у вас такі симптоми:

  • головний біль, запаморочення, нудота, проблеми з координацією;
  • роздратованість, агресія, порушення сну, зниження активності;
  • проблеми з увагою, пам’яттю, розумінням чи мовленням.

Якщо ви мали черепно-мозкову травму, обов’язково повідомте про це свого сімейного лікаря, адже це може впливати на ваш загальний стан.

У медзакладі, який уклав договір з НСЗУ, ви маєте право на безплатне дослідження слуху (Один із методів дослідження гостроти слуху, тобто визначення найменшої сили звуку, за якої він сприймається пацієнтомаудіометрія, Метод дослідження функції структур середнього вуха, який дає можливість, зокрема, оцінити ступінь рухливості барабанної перетинки і функції слухових кісточоктимпанометрія, Інструментальний метод діагностики, за допомогою якого виявляють порушення слуху. Процедура дозволяє отримати інформацію про функціональний стан слухового аналізатораотоакустична емісія), лабораторні дослідження (аналізи крові, сечі, рівень глюкози, загальний холестерин тощо). Вам також нададуть знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.

Порушення або втрата зору

Погано спали, а тут ще й стрес і пил у повітрі? Пересиділи за комп’ютером або пів дня гортали соцмережі в телефоні? Проблеми з зором розповсюджені й у мирний час, проте на фронті до звичних цивільних чинників додаються ще й бойові.

Водночас проблеми з зором можуть з'явитися не одразу — особливо якщо ви зазнали травми чи поранення, або поблизу лунали вибухи. Такі умови можуть спричинити Важке захворювання ока, яке у разі пізнього виявлення та відсутності лікування призводить до сліпотиглаукому, Захворювання очей, яке характеризується частковим або повним помутнінням кришталика, що міститься між райдужкою та склоподібним тіломкатаракту, Захворювання, за якого порушення стабільності слізної плівки, запалення та ураження очної поверхні веде до дискомфорту та зниження зорусиндром сухого ока, Захворювання сітківки ока, яке призводить до погіршення зоруретинопатію та Запалення рогівки ока, що виявляється переважно її помутнінням, виразкою, болем і почервонінням окакератит.

Пацієнти зазвичай звертаються, коли помічають, що у них слабшає зір, або ж людина взагалі перестає бачити. Рідше буває, що ветерани відчувають болі в очах чи якесь подразнення.Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ

Якщо вам потрібно перевірити зір, спершу зверніться до свого сімейного лікаря. Він обстежить гостроту зору і проведе Метод дослідження очного дна (сітківки та її судин, зорового нерва, судинної оболонки) за допомогою офтальмоскопаофтальмоскопію, щоб виявити можливі проблеми — як-от відшарування сітківки чи внутрішньоочні пухлини. 

За потреби сімейний лікар направить вас до офтальмолога. У профільного лікаря можна безплатно пройти Діагностичний тест, який проводиться, коли необхідно виміряти кривизну і силу заломлення рогівкиофтальмометрію, офтальмоскопію, Базове дослідження в офтальмології, що визначає оптичну силу очейрефрактометрію, Інструментальний метод, який дозволяє підібрати окуляри чи контактні лінзи для пацієнтадіоптриметрію та перевірку поля зору. Профільний доктор розробить план лікування й допоможе підібрати окуляри.

hromadske

Психологічна допомога

Хоча про Посттравматичний стресовий розладПТСР сьогодні чуло значно більше людей, ніж, скажімо, 19 років тому, розпізнати його чи інший психічний розлад зможуть далеко не всі.

Поранення, пережитий полон, смерть побратима та й загалом перебування в умовах постійної небезпеки — усе це може залишити свій відбиток на психологічному стані людини.

Якщо у вас є нав'язливі спогади, страшні сни, відчуття постійної загрози чи панічні напади, обов'язково зверніться по психологічну допомогу. Перед візитом до лікаря можете пройти онлайн-тести, щоб трохи краще зрозуміти свій стан.

Зараз деякі сімейні лікарі мають спеціальну підготовку, яка дозволяє надавати допомогу у сфері психічного здоров'я. Вони можуть оцінити ваш стан, сформувати план лікування і, якщо потрібно, скерувати вас до психіатра чи психолога.

У нас 70% лікарів і 35% медичних сестер/братів проходили навчальні курси щодо лікування пацієнтів із психічними та неврологічними розладами. Наступного року пройти такий курс будуть зобов'язані всі лікарі, які надають первинну медичну допомогу.Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ

Інколи для лікування чи підтримки ментального здоров’я пацієнтам прописують медикаменти. За програмою «Доступні ліки» можна придбати препарат з переліку 23 з них — повністю безоплатні, решта — з частковою доплатою65, призначений для лікування психічних розладів. Перший рецепт виписує психіатр, а наступні можна отримувати в сімейного лікаря. Медикаменти можна отримати в аптеках з наліпкою «Доступні ліки».

Порушення опорно-рухового апарату

Хоч зазвичай цю категорію пов’язують з пораненнями в бойових умовах, більшість таких порушень насправді виникають через носіння важкого бронежилета й іншого спорядження.

Якщо після служби у вас зʼявився біль у стані спокою чи під час рухів, набряк або підвищена чутливість травмованої ділянки — це може бути наслідком отриманих травм. Згодом м'язи слабшають або змінюють розмір. Це може погіршити ситуацію, тож аби уникнути серйозних ускладнень, варто одразу звернутися до лікаря.

Безплатно ви зможете отримати консультацію лікаря, зробити рентген, Магнітно-резонансна томографіяМРТ чи Ультразвукове дослідженняУЗД, а також здати аналізи крові й сечі, перевірити рівень глюкози та холестерину. Вам призначать лікування і подбають про знеболення на всіх його етапах.

У разі ускладнення (наприклад, неправильного зростання кістки) пацієнти мають право на безоплатну операцію в медичних закладах, які уклали контракт з НСЗУ. Щоправда, служба не покриває витратні матеріали: металоконструкції та протези. Але тут допомогти може Мінсоцполітики, яке має свої програми для ветеранів.

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Сечостатева система та репродуктивне здоров'я

Під час служби не завжди є змога дбати про власну гігієну та користуватися контрацептивами. Згодом це призводить до хвороб сечостатевої системи. До того ж такі захворювання можуть виникати, якщо ви довго перебували в одному положенні, мали переохолодження чи травми таза або статевих органів. 

Наші ветерани-чоловіки рідко говорять про такі проблеми. Якщо вже діляться з сімейними лікарями — отже, це дуже гарні медики, які  здобули довіру пацієнта.Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ

Тривожний дзвіночок, що пора йти до лікаря, — біль, печіння та свербіж статевих органів, нетримання сечі. Ще один сигнал — якщо ви частіше чи рідше, ніж зазвичай, почали ходити в туалет, а також стали прокидатися для цього вночі.

Лікар під час огляду має з’ясувати, чи маєте ви захворювання сечостатевої системи та хвороби, що передаються статевим шляхом. Не переживайте: вся інформація, яку ви надаєте лікарю, залишається конфіденційною. 

Найпоширеніші захворювання — хронічний простатит, синдром хронічного тазового болю, Запальне захворювання нирок і сечовидільної системи, що розвивається як у чоловіків, так і в жінок у будь-якому віціпієлонефрит, сечокам’яна хвороба та ускладнення травм сечостатевої системи. Щоб їх виключити, необхідна консультація нефролога, уролога, венеролога, а жінкам — ще й гінеколога. Ці консультації безплатні за направленням сімейного лікаря, а до гінеколога направлення не потрібне.

Військова служба може впливати й на репродуктивне здоров'я бійців. Так, у ветеранів і ветеранок можуть виникнути ускладнення процесу зачаття — через запальні захворювання органів таза, тривалий стрес, травми сечостатевої системи та приймання деяких ліків. 

Держава подбала про допомогу бійцям у цьому напрямі: від 2024 року діє безплатна програма з допоміжних репродуктивних технологій. Ви можете отримати електронне направлення від лікаря до спеціалізованого медичного закладу, де вам підберуть найкращий план лікування.

Захворювання серця та судин

Стрес під час війни навантажує серце та збільшує ризик захворювань. Неодмінно зверніться до лікаря, якщо помічаєте, що ваш тиск підвищився, з'явився біль у грудях (особливо під час фізичних навантажень), або відчуваєте задишку навіть після невеликої прогулянки. 

Найпоширеніші порушення серцево-судинної системи — серцева недостатність, розлад загального кровообігу, ревматичні хвороби, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, а також хвороби вен.Вікторія Мілютіна, директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ

З направленням від сімейного лікаря ви можете безплатно проконсультуватися з кардіологом і пройти додаткові обстеження, як-от УЗД серця. А за програмою «Доступні ліки» отримаєте медикаменти — безкоштовно чи з невеликою доплатою. 

На жаль, це ще не все

Сімейні лікарі помічали у ветеранів та ветеранок низку інших захворювань і станів. Серед них:

  • хвороби шлунково-кишкового тракту (зокрема геморой, частий біль у животі);
  • хвороби шкіри та підшкірної жирової клітковини (інфекції шкіри, загострення хронічних захворювань шкіри, наслідки опіків тощо);
  • хвороби центральної нервової системи;
  • інфекційні захворювання (ВІЛ, вірусні гепатити A, В, С, туберкульоз тощо);
  • онкологічні захворювання.

Якщо ви відчуваєте будь-які незвичні, болісні та некомфортні симптоми, зверніться до вашого сімейного лікаря, який зможе визначити перелік необхідних обстежень і скерувати вас до профільних фахівців. 

До речі, важливо мати необхідні щеплення — зокрема від дифтерії, гепатитів A та Б. Це допоможе запобігти розвитку вакцино-контрольованих захворювань. Щеплення також можна запланувати й отримати у сімейного лікаря. 

Якщо ж унаслідок захворювань ви частково чи повністю втратили працездатність, тоді ви маєте право отримати інвалідність. З цим допоможе сімейний чи профільний лікар, який скерує вас на проходження медико-соціальної експертної комісії. 


Цей матеріал створено за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.