Комітет Ради одноголосно і фінально схвалив правки до законопроєкту щодо заборони УПЦ МП

Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики одноголосно фінально схвалив правки до законопроєкту про заборону релігійних організацій, які повʼязані з росією, і рекомендував парламенту прийняти в другому читанні та в цілому. 

Про це повідомила народна депутатка Євгенія Кравчук. 

Серед ключових правок до законопроєкту №8371:

  • нова назва проєкту закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій»;
  • редакційні зміни з погляду відповідності кодексам України та адміністративному праву;
  • уточнення щодо пільгового користування державним і комунальним майном в релігійних цілях — безоплатна оренда Правка для всіх релігійних організацій, але тільки тих, які не мають звʼязків з росією та РПЦрелігійними організаціями приміщень для проведення служб, обрядів та інших заходів. Водночас є запобіжник, щоб не було зловживань — таке користування тільки в порядку затвердженому урядом.

Також є зміни в терміни набрання чинності певних норм. Так, увесь закон вступає в силу через 30 днів після опублікування. А Кабмін зможе готувати відповідну «нормативку» на виконання закону на наступний день після опублікування, уточнила Кравчук. 

Окрім того, є пункт, який дозволить звертатись в суд щодо припинення діяльності релігійної організації, в якої є звʼязок з РПЦ та росією, через 9 місяців після опублікування.

«В основі проєкту залишилась ідея — держава не забороняє будь-які релігійні організації, у нас свобода віросповідання. Але важливе “але” — жодних звʼязків з країною-агресором та РПЦ», — заявила парламентарка.

Вона також наголосила, що наступного тижня «буде історичний момент», йдеться про голосування за цей законопроєкт. 

Тим часом президент Володимир Зеленський провів розмову з членами Ради церков та релігійних організацій. Він висловив вдячність за підтримку «курсу на духовну незалежність України». 

«Цей законопроєкт повинен спрацювати й повинен додати Україні соборності, реальної нашої єдності духовної», — наголосив глава держави.

Що передувало?

У січні 2023 року уряд зареєстрував законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.

Хоча в УПЦ наголошували, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення назвали «розмитим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».

Розгляд законопроєкту фактично став на паузу, поки на липневому засіданні Верховної Ради народні депутати не заблокували трибуну з вимогою продовжити розгляд документа. Тоді ж подальші засідання парламенту скасували.

15 серпня президент Володимир Зеленський попросив Верховну Раду зібратися для розгляду «деяких важливих законодавчих ініціатив», згадавши про «духовну незалежність». Президент наголосив: «Це все варто зробити справді оперативно».

Перед цим, 13 серпня, заступниця керівника Офісу президента Олена Ковальська та голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський зустрілися зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Його Всесвятість зауважив, що він підтримує ініціативу щодо «духовної незалежності».