Епіфаній пропонує Онуфрію діалог без «усяких попередніх умов» на тлі можливої заборони УПЦ МП

Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній звернувся до предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія із закликом діалогу про єднання. Заява пролунала на тлі підготовки Верховної Ради до розгляду законопроєкту про заборону діяльності релігійних організацій, повʼязаних із росією.
Звернення опублікували на офіційному сайті ПЦУ у свято Успіння Пресвятої Богородиці за новоюліанським календарем, 15 серпня.
У ньому митрополит Епіфаній запропонував предстоятелю, єпископам та священникам УПЦ МП «без всяких попередніх умов розпочати діалог про єдність».
За словами Епіфанія, раніше Онуфрій оголосив три вимоги для початку діалогу: найперше — відмовитися від рішення Вселенського Патріархату про надання «Томосу» та припинити приймати парафії, які хочуть об’єднатися з ПЦУ.
«Але з об’єктивних і незалежних від нас підстав ми не можемо погодитися з такими вимогами, бо вони суперечать істині та означали би для нас зречення від Бога, який подав нашим ієрархам і кліру благодать священства, і від Церкви Христової, яка руками і працею Вселенського Патріарха благодіяла Україні», — пояснив митрополит Епіфаній.
Предстоятель ПЦУ зауважив, що ніколи не полишав спроби подолати церковні розділення в Україні у «надії на Бога, на заступництво Богородиці та всіх святих», попри те, що, за його словами, звернення залишалися без відповіді.
«Знову звертаюся до Вас, владико, і до всіх, хто тепер є з Вами, та прошу не залишити цього звернення, цієї простягнутої до вас руки, без конструктивної відповіді», — звернувся Епіфаній до Онуфрія, підтвердивши, що визнає його єпископське достоїнство, коли назвав його «владикою».
Станом на 19:00 на сайті УПЦ МП та її сторінках у соціальних мережах не було реакції на звернення митрополита Епіфанія.
Що передувало?
У січні 2023 року уряд зареєстрував законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.
Хоча в УПЦ наголошували, що діють юридично в межах українського законодавства, а рішення назвали «розмитим». Мовляв, ідеться про московський патріархат, «а УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату».
Розгляд законопроєкту фактично став на паузу, поки на липневому засіданні Верховної Ради народні депутати не заблокували трибуну з вимогою продовжити розгляд документа. Тоді ж подальші засідання парламенту скасували.
15 серпня президент Володимир Зеленський попросив Верховну Раду зібратися для розгляду «деяких важливих законодавчих ініціатив», згадавши про «духовну незалежність». Президент наголосив: «Це все варто зробити справді оперативно».
Перед цим, 13 серпня, заступниця керівника Офісу президента Олена Ковальська та голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський зустрілися зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Його Всесвятість зауважив, що він підтримує ініціативу щодо «духовної незалежності».
- Поділитися: