Президент ПА НАТО пояснив, чому Україні зараз не дають запрошення до Альянсу
Президент Парламентської асамблеї НАТО Джеррі Конноллі зазначив, що до Альянсу територіально має інтегруватися вся Україна, а не лише та «частина територій, яку контролює український уряд». Тому для вступу до НАТО Україні спочатку потрібно розв'язати питання відновлення суверенітету над своїми територіями.
Про це він повідомив у інтерв'ю «Радіо Свобода».
«З мого погляду, [у НАТО — ред.] має бути ціла, вся Україна — зі сходом України, півднем України та Кримом», — сказав Конноллі.
Він також висловив сумнів щодо того, що президент Сполучених Штатів Джо Байден одноосібно, без консультацій із партнерами по НАТО, погодиться надати Україні запрошення приєднатися до Альянсу до завершення бойових дій.
«Я, звичайно, думаю, що президент Байден із симпатією поставився до українських прагнень, включно з членством в НАТО. І він мав би позитивне ставлення до цього. Але чи вдасться він до конкретних дій без консультацій з іншими союзниками по НАТО — це було б неможливим», — вважає конгресмен.
На думку Конноллі, найпершим пріоритетом зараз є завершення «насильства, що його здійснюють росіяни на українських територіях».
Раніше посолка США при НАТО Джуліан Сміт заявила, що НАТО не планує запрошувати Україну вступити в Альянс у найближчому майбутньому.
16 жовтня президент Володимир Зеленський представив план перемоги у Верховній Раді. Одним із п’яти пунктів плану є запрошення України вступити в НАТО вже «зараз». Під час презентації плану в парламенті Володимир Зеленський зазначив, що членство в НАТО — це «питання подальшого, а не теперішнього».
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Через рік, на саміті у Вашингтоні, країни-члени НАТО підтвердили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі. Окрім того, союзники визнали, що держава стає оперативно та політично дедалі інтегрованішою з Альянсом.
Перед самітом генсек Єнс Столтенберг висловив сподівання, що Україна стане членом Альянсу впродовж найближчих 10 років.